Nonfonksiyone adrenal adenom ve subklinik cushing sendromu saptanan adrenal adenomlarda klinik, hormonal, metabolik parametreler ve kardiyovasküler risk değerlendirmesi
Clinical, hormonal, metabolic parameters and cardiovascular risk assessment in nonfunctioning adrenal adenomas and adrenal adenomas with subclinical cushing syndrome
- Tez No: 898743
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Hormonal olarak aktivite göstermeyen adrenal lezyonlar, nonfonksiyone adrenal adenom (NFAA) olarak kabul edilir ve çoğunlukla klinik takibe alınır. Subklinik Cushing Sendromu (SCS), Cushing Sendromunun (CS) klinik semptom ve bulguları olmaksızın otonom kortizol hipersekresyonu ile karakterize bir sendromdur ve insidentalomalarla ilişkilendirilir. Bu durumlar, obezite, insülin direnci, dislipidemi, vertebral fraktür ve hipertansiyon gibi metabolik sorunlara yol açar ve kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü olarak kabul edilir. Bu çalışmada NFAA ve SCS tanılı olguların demografik, metabolik, hormonal parametreleri ve kardiyovasküler risk profilleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir., Gereç ve Yöntem: 15 Aralık 2020 ve 15 Aralık 2023 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Kliniğinde yatırılıp takip edilen NFAA ve SCS tanılı 18 yaş üstü 386 olgu çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı (BKO), sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB) gibi demografik veriler tanımlayıcı ve karşılaştırılmalı olarak değerlendirildi. Tanı sırasında kullanılan bilgisayarlı tomografi (BT) veya magnetik rezonans görüntüleme (MRG) sonucunda tespit edilen adenom boyutu ve bilateral veya unilateral olup olmadığı kaydedildi. Bunlar dışında olguların takip edilme veya cerrahi yapılma durumları değerlendirildi. Komorbidite olarak prediyabet, metabolik sendrom (MS), diabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT), obezite, dislipidemi, kardiyovasküler hastalık (KVH), kronik kalp yetmezliği (KKY) ve osteoporoz değerlendirildi. Tüm veriler iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların 291'i (%75,4) kadın, 95'i (%24,6) erkekti. VKİ ortalama 31,6 (±6,4) kg/m2, bel çevresi 106,06 (±14,38) cm ve BKO 0,93 (±0,08) idi. Tüm olguların 324'ü (%83,9) NFAA, 62'si (%16,1) SCS idi. Her iki grubun yaş, cinsiyet ve metabolik özellikleri benzerdi. NFAA grubunda 38 (%12), SCS grubunda ise 17 (%28) olgunun adrenal kitlesi bilateraldi (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Adrenal lesions that show no hormonal activity are considered nonfunctioning adrenal adenomas (NFAAs) and are usually followed clinically. Subclinical Cushing's Syndrome (SCS) is a syndrome characterized by autonomic cortisol hypersecretion without the clinical symptoms and signs of Cushing's Syndrome (CS) and is associated with incidentalomas. These conditions lead to metabolic problems such as obesity, insulin resistance, dyslipidemia, vertebral fracture and hypertension and are considered a risk factor for cardiovascular diseases. In this study, demographic, metabolic, hormonal parameters and cardiovascular risk profiles of patients with NFAA and SCS were evaluated retrospectively. Materials and Methods: Three hundred and eighty six patients aged ≥18 years with NFAA and SCS who were hospitalized and followed up in the Endocrinology Clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between December 15, 2020 and December 15, 2023, were included in the study. Demographic data including age, gender, height, weight, body mass index (BMI), waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio (WHR), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP) were evaluated descriptively and comparatively. The size of the adenoma detected by computed tomography (CT) or magnetic resonance imaging (MRI) and whether it was bilateral or unilateral were recorded. In addition, the follow-up or surgical status of the patients were evaluated. Comorbidities included prediabetes, metabolic syndrome (MS), diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), obesity, dyslipidemia, cardiovascular disease (CVD), chronic heart failure (CHF) and osteoporosis. All data were compared between the two groups. Results: Of all the patients, 291 (75.4%) were female and 95 (24.6%) were male. The mean BMI was 31.6 (±6.4) kg/m2, waist circumference was 106.06 (±14.38) cm and BMI was 0.93 (±0.08). Of the 386 patients, 324 (83.9%) were NFAA and 62 (16.1%) were SCS. Age, gender and metabolic characteristics were similar in both groups. Adrenal masses were bilateral in 38 (12%) patients in the NFAA group and 17 (28%) patients in the SCS group (p=0.002).