Adrenal insidentalomaların biyokimyasal ve radyolojik olarak retrospektif değerlendirilmesi
Biochemical and radiological retrospective evaluation of adrenal incidentalomas
  1. Tez No: 491823
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÇAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Adrenal insidentalomalar, adrenal bezlerleilişkisiolmayan klinik bulgu ve ön tanılar sonrasında yapılan görüntülemelerde rastlantısal olarak saptanan kitlelerdir. Görüntüleme yöntemlerinin tıbbın her alanında kullanımın giderek artması başta olmak üzere birçok faktör ile ilişkili olarakgiderek daha sık tespit edilmekte ve klinisyenler için her geçen gün daha önemli ve kafa karıştırıcı bir konu haline gelmektedir.Bu tez çalışmasında 2012-2017 tarihleri arasında Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde rastlantısal adrenal kitle nedeni iletetkik edilen 99 unilateral ve 25 bilateral toplam 124 adrenal insidentaloma retrospektif olarak değerlendirildi. Adrenal insidentalomanın genel demografik ve klinik özellikleri yanında, bilateral ve unilateral adenomların benzer ya da farklı yönleri incelendi. Adrenal insidentalomanınyaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı literatürle uyumlu idi.107 nonfonksiyone adenom,11 Subklinik Cushing sendromu, 2 Cushing Sendromu,3 feokromasitoma,1 primer aldosteronizmtespit edildi. Unilateral ve bilateral adenomlar arasında yaş ortalaması, cinsiyet dağılımı, DM ve HT sıklığı benzerdi.Subklinik Cushing sendromu sıklığı açısından bilateral ve unilateral adrenal insidentalomalararasındaistatiksel anlamlı fark saptanmadı.Subklinik Cushing sendromunda nonfonksiyone adenomla karşılaştırıldığında HT daha sık ve kitle boyutu daha büyük gözlendi.Kitle boyutu artışı ile fonksiyonel olma ve subklinik kortizol hipersekresyonu yapma arasında pozitif korelasyon saptandı.Adrenal adenomun boyutundaki artışın klinisyenler içinhormonal testleri daha dikkatli ve özenli yapma konusunda uyarıcı olabileceği sonucu elde edilmiştir. Bilateral ve unilateral lezyonların etyopatogenetik farklılıkları konusunda ise dahakapsamlı prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adrenal incidentalomas are masses that are detected incidentally without clinical findings and preliminary diagnoses related to adrenal glands.Because of increasing use of imaging methods in all areas of medicine adrenal incidentaloma is becoming more and more frequently and is becoming a more important and confusing subject for clinicians every day. In this thesis study, 124 adrenal incidental cases (total of 99 unilateral and 25 bilateral adrenal incidentalomas) that examined at the Dışkapı Educational Research Hospital between the dates of 2012-2017,were evaluatedretrospectively.In addition to general demographic and clinical features of adrenal incidentaloma, similar or different aspects of bilateral and unilateral adenomas were examined. The mean age and gender distribution of adrenal incidentaloma was similar to the literature. 107 nonfunctioning adenomas, 11 subclinical Cushing syndrome, 2 Cushing syndrome, 3 pheochromocytoma, 1 primer aldosteronism were detected. Mean age, gender distribution, DM and HT frequency were similar between unilateral and bilateral adenomas. There was no statistically significant difference in the frequency of subclinical Cushing syndrome between bilateral and unilateral adrenal incidentalomas. In subclinical Cushing syndrome HT was more frequent and mass size was larger than nonfunctioning adenomas. A positive correlation was found between increased mass size and being functionaland subclinical cortisol hypersecretion. The increase in the size of the adrenal adenoma has been shown to result in a stimulus for clinicians to make the hormonal tests more careful and attentive. More extensive prospective studies are needed for the etiopathogenetic differences of bilateral and unilateral lesions.