A packaging waste recovery education program (PWREP) and its impact on middle school students' environmental literacy and environmentally responsible behaviour
Ambalaj atıklarının geri kazanılması eğitim programının ortaokul öğrencilerinin çevre okuryazarlığı ile çevreye karşı sorumlu davranışlarına etkisi
- Tez No: 898769
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİREL, PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, proje tabanlı öğrenme yöntemini kullanarak ortaokul öğrencileri için Ambalaj Atıklarının Geri Kazanımı üzerine bir eğitim programı geliştirmeyi, uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. Programın öğrencilerin çevre okuryazarlığı, yani çevreye karşı sorumlu davranışlar da dahil olmak üzere çevresel bilgi, tutum ve becerilerinin yanı sıra çevresel bilgi ve geri kazanıma yönelik tutumları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış, eşdeğer olmayan bir kontrol grubu ile yarı deneysel olarak tasarlanmış, ön test-son test kullanılmıştır. On dokuz yedinci sınıf öğrencisi, araştırmacının tasarladığı ve 12 ders boyunca uyguladığı Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Eğitim Programına katılmıştır. Uygulamadan önce ve sonra toplanan veriler, öğrencilerin çevre okuryazarlığı seviyelerindeki değişiklikleri ve ambalaj atıklarının geri kazanımına yönelik bilgi ve tutumlarını değerlendirmek için analiz edilmiştir. Programın etkililiğini ölçmek için altı araç kullanılmıştır. Araştırmacı, iki aracı ortaokul öğrencileri için uyarlamış ve geri kalanını geliştirmiştir. Sonuçlar, çevresel bilgi, çevreye yönelik duyuşsal eğilim, çevresel problem çözme becerileri ve çevre karşı sorumlu davranışlarında önemli gelişmeler olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, geri dönüşüm ve atık geri kazanımına karşı daha olumlu tutumlar sergilemiş ve ambalaj atıklarının geri kazanımı konusundaki bilgileri önemli ölçüde artmıştır. Genel olarak, Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Eğitim Programı öğrencilerin çevre okuryazarlığını ve sorumlu davranışlarını olumlu yönde etkilemiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler, kavramsal ve prosedürel bilgilerde önemli kazanımlar, olumlu davranışsal ve tutumsal değişiklikler ve çevre sorunlarına çözüm odaklı bir yaklaşım ortaya koymuştur. Bu çalışma, Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Eğitim Programı'nın çevre okuryazarlığını geliştirmedeki etkiliğini vurgulamakta ve benzer programların genel eğitim sistemine entegre edilmesinin kapsamlı ve sürdürülebilir bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop, implement, and evaluate an educational program on Packaging Waste Recovery for middle school students using project-based learning. It investigated the program's impact on students' environmental literacy, i.e., environmental knowledge, attitudes, and skills, including environmentally responsible behavior, as well as knowledge and attitude toward recovery. The study used a quantitative research method, designed as a quasi-experimental with a nonequivalent control group, pretest-posttest. Nineteen seventh-grade students participated in the Packaging Waste Recovery Education Program (PWREP), which the researcher designed and implemented over 12 lessons. Data collected before and after the instructional period were analyzed to evaluate shifts in students' environmental literacy levels and their knowledge and attitudes toward packaging waste recovery. Six instruments were used to measure the program's effectiveness. The researcher adapted two instruments for middle school students and developed the rest. The results showed significant improvements in environmental knowledge, affective disposition toward the environment, environmental problem-solving skills, and environmentally responsible behavior. Students exhibited more favorable attitudes toward recycling and waste recovery, and their knowledge about packaging waste recovery increased significantly. Overall, the Packaging Waste Recovery Education Program positively influenced students' environmental literacy and responsible behavior. Qualitative data from semi-structured interviews revealed substantial gains in conceptual and procedural knowledge, positive behavioral and attitudinal changes, and a solution-oriented approach to environmental issues. This study demonstrates the effectiveness of the Packaging Waste Recovery Education Program in fostering environmental literacy and suggests the potential of integrating similar programs into mainstream education for a comprehensive and sustainable impact.