Öğretmen adaylarının ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile ilgili farkındalıklarının incelenmesi
Investigation of pre-service science teachers' awareness about the recycling of packaging waste
  1. Tez No: 929782
  2. Yazar: MERVE OK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada fen bilgisi öğretmen adaylarının ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile ilgili farkındalıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Konya İlindeki Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda öğrenim gören gönüllü 193 fen bilgisi öğretmen adayının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bir nitel araştırma yöntemi olan olgubilim deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Ambalaj Atıklarının Geri Dönüşümü ile ilgili Farkındalık Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının ambalajın, ambalaj atığının, ambalaj atıklarının geri dönüşümünün tanımı; ambalaj örneklerinin ambalaj olma ve geri dönüşüm durumu ile ilgili farkındalıklarının yeterli olduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde yer alan hükümleri yürüten bakanlık, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde kuruluşlara yetki belgesi veren bakanlık, ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sürdürülebilir kalkınma bağlamında çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi, ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sürdürülebilir olmasında en önemli unsur, sorumluluk sahibi olanlar ve bir birey olarak sorumluluk hissetme ile ilgili farkındalıklarının yeterli olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının geri dönüşüm veya geri kazanım işareti ile ilgili olarak farkındalıklarının yeterli olduğu; diğer işaretler ve üretildiği malzemenin cinsi bakımından ambalajlar ile ilgili farkındalıklarının yeterli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to investigate pre-service science teachers' awareness about the recycling of packaging waste. The research was conducted with the participation of 193 volunteer science teacher candidates studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades in the Department of Science Education at Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education, Necmettin Erbakan University in Konya in the 2023-2024 academic year. The phenomenology pattern, which is a qualitative research method, was used in the research. Personal Information Form and Awareness Form on Recycling of Packaging Waste prepared by the researcher were used as data collection tools. The data obtained within the scope of the research were analyzed by using content analysis. As a result of the research, it was determined that pre-service science teachers have sufficient awareness about the definition of packaging, packaging waste, recycling of packaging waste, and the packaging and recycling status of the packaging samples. It was determined that pre-service science teachers have sufficient awareness about the the ministry that implements the provisions in the Packaging Waste Control Regulation, the ministry that grants authorization certificates to institutions within the framework of the Packaging Waste Control Regulation, the evaluation of packaging waste recycling in terms of environmental, social and economic aspects in the context of sustainable development, the most important element in the sustainability of packaging waste recycling, being responsible and feeling responsible as an individual. It was determined that pre-service science teachers' awareness about the recycling or recovery sign was sufficient; however, their awareness about other signs and packaging in terms of the type of material it is produced from was not sufficient.