Respiratorik distresli prematüre buzağılarda arteriyel kan gazları, laminin ve desmosin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of arterial blood gases, laminin and desmosin levels in premature calves with respiratory distress
- Tez No: 898786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜLERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, önemli bir prematüre buzağı mortalite nedeni olan akut respiratorik distres sendromunda (ARDS) hasarlı akciğerin laminin ve desmosin gibi ekstraselüler matriks bileşenlerini hem serum hem de idrar örneklerinde arteriyel kan gazları ile birlikte değerlendirmek, olası korelasyonları ortaya koymak ve bahsedilen parametrelerin diagnostik/prognostik performanslarını araştırıp hastalığın tanı ve takibine yardımcı olmaktır. Bu tez çalışmasının hasta grubunu, Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne tanı ve tedavi amacı ile getirilmiş yapılan klinik ve laboratuvar muayeneleri doğrultusunda hem prematüre hem de ARDS varlığı doğrulanan 22 adet hasta Simental buzağı oluşturmuştur. Hasta grubuna dahil etme kriterleri kapsamında, prematüre doğum için; gebelik süresi45 mm Hg), takipne (solunum sayısı>45/dakika) ve hırıltı ile birlikte abdominal solunum varlığı incelenmiş ve ARDS varlığını doğrulamak için PaO2
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the extracellular matrix components of the damaged lung, such as laminin and desmosin, together with arterial blood gases in both serum and urine samples in acute respiratory distress syndrome (ARDS), which is an important cause of premature calf mortality, to reveal possible correlations and to evaluate the diagnostic/diagnostic effects of the mentioned parameters, and to investigate their prognostic performance and help in the diagnosis and follow-up of the disease. The Patient Group of this thesis study consisted of 22 sick Simmental calves that were brought to Harran University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital for diagnosis and treatment and confirmed to have both prematurity and ARDS based on clinical and laboratory examinations. Within the scope of the inclusion criteria for the Patient Group; for premature birth; gestation period45 mm Hg), tachypnea (respiratory rate > 45/minute) and abdominal breathing with wheezing and the presence of PaO2