Çalışan ve çalışmayan evli kadınların evlilik doyumlarının problem çözme ve mutluluk düzeyi değişkenlerine göre incelenmesi
- Tez No: 898787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Problem kavramı günlük hayat pratiklerinde karşılaştığımız zorlukları ifade etmektedir. Bu zorluklarla nasıl başa çıktığımız ise ruhsal sağlığımız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu başa çıkma kişisel mutluluğumuz kadar yaşadığımız ilişkideki mutluluğumuzu da etkilemektedir. Çiftlerin mutluluk düzeyleri ise evlilik doyumu kavramı için değerli bir belirleyici olarak bilinmektedir. Bu çalışmada kadının çalışma hayatının problem çözme yaklaşımları, evlilik doyumu ve ilişki mutluluğu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmaya yaş ortalaması 35 olan toplam 300 kadın katılmıştır. Katılımcılara içerisinde demografik bilgi formu, Evlilik Doyumu Ölçeği, İlişki Mutluluğu Ölçeği ve Problem Çözme Envanterinin bulunduğu anket formu uygulanmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen veriler SPSS programı ve Macro Process uzantısı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans analizi, betimleyici istatistik, Cronbach Alfa analizi, Bağımsız Örnek t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, basit ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizlerde maddi durum, eğitim durumu, çalışma durumu, evlenme biçimi ve çocuk varlığı değişkenlerine göre katılımcıların ölçek puan ortalamalarının anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Bunun yanında evlilik doyumu, ilişki mutluluğu ve problem çözme yaklaşımları arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Son olarak problem çözme yaklaşımları ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ilişki mutluluğunun aracı rolü olduğu bulgulanmıştır. Elde edilen bulgular evlilik doyumunun daha iyi anlaşılmasında uzmanlara güncel bilgiler sunarken evliklerin sağlıklı devam ettirilmesinde çiftlere faydalı öneriler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of problem refers to the difficulties we encounter in daily life practices. How we deal with these challenges has a significant impact on our mental health. This coping affects our happiness in our relationship as well as our personal happiness. The happiness levels of couples are known to be a valuable determinant of the concept of marital satisfaction. In this study, the effects of women's working life on their problem-solving approaches, marital satisfaction and relationship happiness were examined. A total of 300 women with an average age of 35 participated in the study conducted for this purpose. A survey form including demographic information form, Marital Satisfaction Scale, Relationship Happiness Scale and Problem-Solving Inventory was applied to the participants. The data obtained in the study was analyzed with the SPSS program and Macro Process extension. Frequency analysis, descriptive statistics, Cronbach Alpha analysis, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis, simple and multiple linear regression analyzes were used to analyze the data. In the analyses, it was seen that the scale score averages of the participants showed significant differences according to the variables of financial situation, educational status, employment status, marriage type and presence of children. In addition, significant relationships were found between marital satisfaction, relationship happiness and problem-solving approaches. Finally, it was found that relationship happiness had a mediating role in the relationship between problem-solving approaches and marital satisfaction. The findings provide up-to-date information to experts in better understanding marital satisfaction and provide useful suggestions to couples in maintaining a healthy marriage.