Hukukta köken problemi açısından sosyal realite nass ilişkisi
Relation of social reality and text (nass)
- Tez No: 89880
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ HUKUKTA KÖKEN PROBLEMİ AÇISINDAN SOSYAL REALİTE NASS İLİŞKİSİ Tevhit A YENGİN Danışman: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 1999, SAYFA: XVUI + 289 Jüri: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası olan hukuk; teoloji, felsefe, sosyoloji, ant ropoloji, psikoloji, ahlâk, hukuk bilimi, felsefesi ve metodolojisi gibi ilgi alanları farklı bilimler tarafından, doğrudan ya da dolaylı olarak incelenmektedir. Bunlardan hukuk felsefesi, sosyolojisi ve metodolojisi alanında yapılan çalışmalar, hukukun kökeni problemi ekseninde yoğunlaşmakta ve bu sorun; olgu, ide ve bu iki yaklaşımın sentezi referans alınmak suretiyle tartışılmaktadır. Olgucular, hukukun kökenini evrendeki in sanlar arası somut ve ampirik ilişkilerde; idealistler soyut, aşkın, ussal, pozitivite üstü bir evrende veya irâdede; sentezciler ise, realite ve idenin her ikisinde aramışlardır. İslâm hukuk metodolojisinde köken sorunu, ilâhî, beşerî ve toplumsal irâdenin boyutları bağlanımda değerlendirilmektedir. İlâhî irâde, ölümlüler dünyasına vahiy yo luyla ulaştırılan metin içerisinden, indiği ortama müdahale ediş biçimi ve gayesi gözeti lerek, çıkarılmaktadır. İnsan ve sosyal realite ise; hukuk oluşturma, yorumlama ve uygu lamadaki görev, yetki ve fonksiyonları açısından köken olabilmektedir. Çalışmamız yukarıda değindiğimiz konuların açılımım içermektedir. Hukukun kökenini ide ve realitede arayan hukuk okullarının metodolojik farklılıklarına işaret ettikten sonra, nassın ilk muhataplarının Kur'ân'ın inişinden önce benimsemiş oldukları sosyal realite ve buna dayalı tekil eylemlerin vahyin içeriği ve yönü üzerindeki etkisinin uzantılarına, gaye problemi açısından, açıklık getirmek istedik. Bu sebeple, nassın in diği tarihî ortamın sosyal, kültürel, dilsel ve hukuksal yapısına, nassın sosyal realiteyi gözetme, değiştirme ve bu değiştirmede güttüğü amaç açısından, işaret ederek bu husu su birkaç örnekle açıklamaya çalıştık. Çalışmamızın sonunda, sosyal realitenin rolünün nassın inişine sebep olmakla sınırlı olduğunu, nassın yönünü ve hedefini belirlemede etkin olmadığım gördük.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DOCTORATE THESIS FROM VIEW OF PROBLEM OF ORIGIN IN LAW RELATION OF SOCIAL REALITY AND TEXT (NASS) Tevhit AYENGİN Supervisor: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLÎ 1999, Page: XVHI + 289 Jury: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLÎ The law, an unavoidable part of the life, is directly or indirectly investigated by the different sciences like theology, philosophy, sociology, anthropology, psychology, ethics, science, philosophy and methodology of law. The works in philosophy, sociol ogy and methodology of law are coming dense on axis origins of law. This problem is discussed with fact, idea and synthesis of these two approaches. The positivists look for origins of law in concrete and empirical relations among people; the idealistic in ab stract, transcendent and rational area and the others, synthesis in both reality and idea. Problem of origins in methodology of Islamic law, is investigated in context of divine, human and social wills. The divine will is taken off from the text which reached the world of mortals by divine revelation, taking into consideration its aim and inter vention way (style) the environment which it came. Person and social reality also could be an origin for the law in side of creation, practice and authority. Our work includes expansion of above themes. After marking differences among schools of law which look for origins of law in reality and idea, we wanted to explain the effect of the reality and singularity which was accepted by Kuran' s first re ceivers to the divine revelation. Thus we marked the social, cultural, linguistic and legal structure of environment in which the test came and tried to explain these theme with some examples. In the end of the work, we saw that the social reality wasn't affective in determining the aim and direction of text (nass), but it is limited by landing of the text (inzal).