Effect of gravity drainage, miscibility, and relative permeability on tight matrix reservoir with low-quality natural fractures on carbon-dioxide injection
Kesif matriks ve düşük kaliteli doğal çatlakli rezervuarlarda karbondioksit basimi esnasinda yerçekimi drenaji, karişabilirlik ve göreli geçirgenlik etkileri
  1. Tez No: 898804
  2. Yazar: MURAT CAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünyada birincil yöntemlerle petrol üretimi sürekli azalıyor. Henüz keşfedilmemiş çok az petrol veya gaz sahasının kaldığına inanılmaktadır. Dünyanın kahverengi sahaları ya geri kazanım faktörlerinin düşük olması nedeniyle terk ediliyor ya da rezervuar basıncı ya da su üretimi sorunları nedeniyle düşük üretim oranlarında üretim yapılıyor. Yirminci yüzyıldan beri EOR teknikleri çeşitli alanlarda çalışılmış ve uygulanmıştır. Petrol üretim hızının ve geri kazanım faktörünün artırılabileceği ve bunu yapmanın bir yolunun da hafif petrol rezervlerine karbondioksit enjeksiyonu olduğu gözlemlenmiştir. Karışabilen karbondioksit enjeksiyonu, hafif petrol rezervuarlarında petrol üretimini artırmak için 1970'lerin sonunda petrol sektörünün dikkatini çekmeye başlamış bir kurtarma yoludur. Hafif petrol rezevuarlarına karbondioksit enjekte etmenin avantajı, hafif petrolün düşük viskozite değerlerine sahip olmasıdır. Petrolün düşük viskoziteli karbondioksit ile etkileşime girmesi, orta derecede mobiliteye neden olur, bu nedenle viskoz parmaklanmayı önleyebilir. Karbondioksit enjeksiyonunun getirdiği diğer avantajlar olarak rezervuar basıncını artırması, petrol molekülleri içinde kapana kısılıp molekülleri süpürmesi ve bu sayede petrol kurtarımının artmasını sağlaması sıralanabilir. Ayrıca, karbondioksit enjeksiyonu yerçekimi drenajı etkisi sayesinde matriksteki petrolün çatlaklara akışı hususunda yardımcı olur. Yerçekimi drenajı etkisi matriks ve çatlaklarda bulunan akışkanların arasındaki yoğunluk farkından dolayı gerçekleşir. Bu tez çalışmasında karbondioksit enjeksiyonun farklı versiyonları çalışılmıştır. Çalışmanın fizibilitesi bazı şartlar uygulandığında olumlu olarak sonuç verdiği görülmüştür. Türkiye rezervuarlarında çok az uygulanan karbondioksit enjeksiyonu projelerinin kârlı olduğunu göstermek için yapılan bu çalışma, gelecek projeler için önemli bir dönüm noktası olabilir. Bu çalışmada, yerçekimi drenajı, göreli geçirgenlik ve karışabilirliğin Türkiye'deki kesif matriks ve kesif çatlaklı petrol rezervuarının kurtarım faktörüne etkisi araştırılmıştır. Karbondioksitin karışabilir enjeksiyonu kurtarım faktörünü önemli ölçüde artırırken, iki farklı göreli geçirgenlik modeli kullanıldığında göreli geçirgenliğin etkisinin çok düşük olduğu gözlemlenmiştir. Çift gözeneklilik formülündeki yerçekimi drenajı teriminin etkisi, diğer iki terim olan viskoz yer değiştirme ve emme teriminden daha düşük bulunmuştur. Bununla birlikte, enjekte edilen karbondioksitin üretimin kapalı olduğu dönemlerle matrise emilmesine izin verilirse yerçekimi drenajının etkisinin artırılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oil production in primary production phase declines continuously in the world. It is believed that there are very few fields that is not been discovered yet. The brown fields of the world are either abandoned with low recovery factors or they produce at low production rates due to reservoir pressure or water cut problems. Since the twentieth century, EOR techniques have been studied and applied in several fields. It has been observed that the oil production rate and the recovery factor can be increased and one way to do it is the injection of carbon-dioxide into the light-oil reservoir. Miscible carbon-dioxide injection in light-oil reservoirs is a way to enhance oil recovery and has gained attention since the 1970s from the industry. The advantage of carbon-dioxide injection to the light-oil reservoirs is the low viscosity levels of light oil. Oil interacts with low viscous carbon-dioxide resulting in moderate mobility and, thus, may prevent viscous fingering. Other advantages that carbon-dioxide injection brings are increasing reservoir pressure, trapping in the oil molecules, and sweeping them, thus oil production increases. It also helps matrix to drain oil to the fractures due to gravity drainage effect. Gravity drainage effect occurs due to the density difference between the fluids in the matrix and the fractures. In this thesis carbon-dioxide injection to the reservoir was studied in several aspects. The result indicates that the carbon-dioxide injection is feasible if some conditions are matched. This can be a turning point of Turkey's petroleum production since there are a small number of fields that have been applied carbon-dioxide injection as a recovery method. In this study, the effects of gravity drainage, relative permeability and miscibility to the recovery factor of one of the Turkey's tight matrix tight fracture oil reservoir are investigated. While miscible injection of carbon-dioxide increases the recovery factor significantly, the effect of relative permeability is very low using two different relative permeability models. The effect of the gravity drainage term in the dual-porosity formula is found lower than two other terms which are viscous displacement and imbibition term. However, it is proved that the effect of the gravity drainage can be increased if the injected carbon-dioxide is let to imbibe the matrix with shut-in periods.