Yüksek oranda uçucu kül kullanılarak elde edilen kendiliğinden yerleşen harçların özellikleri
Properties of self-compacting mortars produced using high volume fly ash
  1. Tez No: 898806
  2. Yazar: KÜBRA KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BÜYÜKÜNSAL, PROF. DR. SERVET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmasının amacı yüksek oranda uçucu kül kullanılarak kendi ağırlığı ile yerleşen harçların (KYH) taze hal ve mekanik özelliklerinin belirlenmesidir. Bu yönde kontrol serisi de dahil %5, %10, %15, %20, %25, %30, %35, %40, %45, %50, %55 ve %60 uçucu kül ikame edilen harç karışımları oluşturulmuştur. Toplamda 13 seri harç karışım numunesi yapılmış ve harç karışımlarında taze haldeyken akıcılığı ve işlenebilirliği tayin etmek amacıyla miniçökme, yayılma ve viskozimetre deneyleri yapılmıştır. Mekanik özelliklerin saptanması için sertleşmiş harç numulerine kapiler su emme, basınç ve üç noktalı eğilme deneyleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda yüksek oranda uçucu kül kullanımın, dayanımı %10 oranında ikame edilen uçucu kül numunelerine kadar arttırdığı sonrasında ise dayanımı düşürdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the fresh state and mechanical irrigation of high rate ash, self-settlement mortars (SSC). This directional control series includes mixtures of ash mortars containing 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30%, 35%, 40%, 45%, 50%, 55% and 60%. 13 series of mortar mixture samples were made and mini-slump, removable and viscometer tests were carried out in order to determine the fluidity and workability of the mortar mixtures when they were fresh. To determine mechanical properties, capillary water absorption, pressure and three-point bending tests were performed on hardened mortar samples. As a result of the research, it was observed that the use of high-rate ash was increased up to 10% exchanged ash samples, and then decreased.