Güneş enerjisi destekli nehir suyundan hidrojen üretimi
Production of hydrogen from river water supported by solar energy
  1. Tez No: 898810
  2. Yazar: MERVE KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları
  12. Bilim Dalı: Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sanayi Devriminin ikinci aşamasında başlayıp günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan fosil yakıtlar, sınırlı doğal kaynaklar arasında yer almaktadır. Ayrıca, fosil yakıtların kullanımıyla çevreye verdikleri zarar uzun süredir bilinmektedir. Bu yakıtların sınırlı rezervlere sahip olması ve çevresel etkileri, alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyacı artırmıştır. Hidrojen, pek çok özelliğe sahip kimyasal bir elementtir. Dünyada saf haliyle nadiren bulunur; genellikle bileşiklerden ayrıştırılarak elde edilir ve bu işlem oldukça yoğun enerji gerektirir. Hidrojen, farklı yan ürünlere dönüştürülebilir ve kullanıldığında çevreye zarar vermez, taşınabilir ve depolanabilir özelliklere sahiptir, bu da onu alternatif yakıtlar arasında öne çıkarır. Hidrojen, yüksek ısıl değere sahip olması ile içten yanmalı motorlar ve hidrojenli elektrikli araçlarda doğrudan alternatif yakıt olarak kullanılabilir. Buna ilaveten sentetik yakıt bileşeni olarak ve ayrıca birçok sektörde de değerlendirilebilir. Bu çalışmada, hidrojenin üzerine literatür taraması yapılmış, üretim yöntemleri karşılaştırılmış ve en verimli yöntem olarak kabul edilen sudan elektroliz yöntemiyle hidrojen üretilmiştir. Hidrojen üretiminde, saflaştırılmış nehir suyu, PEM Yakıt Hücresi ve enerji olarak güneş enerjisinden yararlanılmıştır. Nehir suyunun her mevsimde sistemde değerlendirilebilmesi için aşamalı filtrasyon sistemi kullanılmıştır. Filtrasyon sonucu kullanılabilir duruma getirilen su, cam balonda toplanmış, yoğunlaştırılan güneş ışınımı yardımı ile buharlaşması ve sonraki adımda deney setinde yoğuşması sağlanarak saf su haline getirilmiştir. Elde edilen saf sudan, PEM Yakıt Hücresi ve güneş enerjisi yardımı ile Yeşil Hidrojen ve Oksijen üretilmiş ve depolanabilmiştir. Ayrıca, üretilen hidrojen oksijen ile PEM hücresinde tekrar tepkimeye sokularak elektrik enerjisi, ısı ve saf su üretilmiştir. Bu sistem, işletim sırasında sıfır (atık) emisyon üreten nadir sistemlerden biridir. Hidrojenin enerji taşıyıcısı olarak kullanımı, gelecekte temiz enerji kaynaklarına alternatif sunarak çok önemli bir yere sahip olabileceği değerlendirilmektedir. Ancak, Hidrojenin üretimi ve temiz çevre açısından sürdürülebilir bir şekilde yaygın olarak kullanımı, teknolojik engellerin aşılması ve özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretiminin teşvikinin Dünya genelinde hükümetlerin politikası haline getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the second stage of the Industrial Revolution, fossil fuels began to be extensively used and are now classified as limited natural resources. Additionally, the environmental damage caused by fossil fuels has been known for a long time. The limited reserves of these fuels and their environmental impacts have increased the need for alternative energy sources. Hydrogen is a chemical element with many properties. It is rarely found in its pure form on Earth and is typically obtained by separating it from compounds, a process that requires a significant amount of energy. Hydrogen can be converted into different by-products and, when used, does not harm the environment. It is transportable and storable, which makes it stand out among alternative fuels. Hydrogen can be used directly as an alternative fuel due to its high energy content, in internal combustion engines and hydrogen fuel cell vehicles. Additionally, it can be used as a component of synthetic fuels and in various industries. This study conducts a literature review on hydrogen, compares production methods, and produces hydrogen using the most efficient method considered: electrolysis of water. In hydrogen production, purified river water, PEM Fuel Cell technology, and solar energy were utilized. To ensure that river water can be used in the system throughout all seasons, a staged filtration system was employed. The filtered water was collected in a glass container, evaporated using concentrated sunlight, and then condensed in the experimental setup to obtain purified water. From this purified water, green hydrogen and oxygen were produced and stored with the help of PEM Fuel Cells and solar energy. Furthermore, the produced hydrogen was reacted with oxygen in the PEM cell to generate electrical energy, heat, and purified water. This system is one of the rare systems that produce zero (waste) emissions during operation. The use of hydrogen as an energy carrier is considered to potentially play a significant role in providing an alternative to clean energy sources in the future. However, the widespread and sustainable use of hydrogen for a clean environment requires overcoming technological barriers and particularly promoting its production with renewable energy sources as a global policy by governments.