Aligning education and labor markets: Understanding labor market mismatches and technology use in Türkiye
Eğitim ve işgücü piyasalarının uyumu: Türkiye'de işgücü piyasası uyumsuzlukları ve teknoloji kullanımını anlamak
  1. Tez No: 898824
  2. Yazar: DENİZ PLEVNELİ DÜZÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERCAN, PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu tez, Türkiye'de eğitim çıktıları ile işgücü piyasası talepleri arasındaki uyumsuzlukları incelemektedir. Üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk ana bölüm, eğitim ve beceri uyumsuzluklarının görülme sıklığını, ilişkili değişkenlerini ve sonuçlarını analiz ederek, tam zamanlı çalışanlar arasında eğitim ve beceri uyumsuzluğunun yaygın olduğunu, bunun da ücret kayıplarına yol açtığını ve iş tatminini etkilediğini ortaya koymaktadır. İkinci ana bölüm, analizi eğitim alanı uyumsuzluğuna genişleterek, yükseköğrenim gören çalışanların önemli bir kısmının alanlarıyla ilgili olmayan işlerde çalıştığını ve bunun da ücret kayıplarına neden olduğunu göstermektedir. Üçüncü ana bölüm, teknoloji kullanımının ve iş görevlerinin ücretleri nasıl etkilediğini analiz ederek odağı talep tarafına kaydırmaktadır. Kompleks bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanan ve yükseköğrenim gören çalışanlar ile rutin olmayan işlerde çalışanlar için ücret avantajlarını göstererek, beceri yanlısı teknolojik değişim ve iş görevleri tabanlı yaklaşım teorilerini desteklemektedir. Bulgular, eğitim çıktılarının işgücü piyasası ihtiyaçlarıyla uyumunu artıran politika müdahalelerine olan ihtiyacın altını çizerek, işgücü piyasası sonuçlarını şekillendirmede teknolojinin rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the misalignments between educational outputs and labor market demands in Türkiye. It comprises three main chapters. The first main chapter analyzes the incidence, correlates, and outcomes of education and skill mismatches, revealing a high prevalence of education and skill mismatch among full-time workers, which results in wage penalties and affects job satisfaction. The second main chapter extends the analysis to field-of-study mismatch, showing that a substantial portion of tertiary-educated workers are employed in fields unrelated to their studies, causing wage penalties. The third main chapter shifts focus to the demand side, analyzing how technology use and the nature of job tasks influence wage outcomes. It shows the wage benefits for workers using complex information and communication technologies (ICT) with higher education and those engaged in non-routine tasks, supporting theories of skill-biased technological change and task-based approaches. The findings collectively underscore the need for policy interventions that enhance the alignment of education outputs with labor market needs, emphasizing the role of technology in shaping labor market outcomes.