Empty sella sendromu; sebepleri ve sonuçları
Empty sella sendromu; sebepleri̇ ve sonuçlari
- Tez No: 898823
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÖZÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 2012-2023 yılları arasında başvuran ve MR görüntüleme raporunda“Empty sella”olan 165 hasta ile“Normal Hipofiz”raporlanan 96 hasta karşılaştırıldı. Empty sella grubu, orta yaş (40.98) kadınlarda (%72.7) daha sık olduğu görüldü. Etiyolojide ilk sırada neoplazm (n=49, %29.7), ikinci sıklıkla idiopatik (n=33, %20), üçüncü sıklıkla travma (n:24, %14.5) saptandı. Neoplastik grupta en sık prolaktinoma (%63.3), infiltratif grupta lenfositik hipofizit (%68.8), vasküler grupta Sheehan sendromu (%61.9) görüldü. Empty sella grubunda, gebelik sayısı (p=0.033), postpartum kanama (p=0.002), laktasyon olmaması (p=0.047), travma (p=0.011) ve yoğun bakım yatışı (p=0.002) kontrolden daha yüksek saptandı. Empty sella grubunda baş ağrısı (p=0.001), menstural düzensizlik/erektil disfonskiyon (p=0.002), libido kaybı (p=0.005), poliüri (p=0.019) ve gece terleme (p=0.007) kontrolden daha yüksek saptandı. Empty sella grubunda, VKİ (p=0.002), bel (p=0.001) ve kalça (p=0.001) çevresi, sistolik (p=0.001) ve diyastolik (p=0.023) tansiyon kontrolden yüksek görüldü. Empty sella grubunda yağ yüzdesi (p=0.001), yağ kütlesi (p=0.001) ve visseral yağlanma (p=0.001) kontrolden yüksek, kas yüzdesi (p=0.001) ise düşük saptandı. Kas gücü (p=0.001) ve SF-36 Fiziksel fonksiyon puanı (p=0.001) da düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study, 165 patients with“Empty sella”reported in MRI imaging reports who applied to Marmara University Faculty of Medicine Hospital between 2012-2023 were compared with 96 patients reported as“Normal Pituitary”. It was observed that the Empty sella group was more common in middle age (40.98) females (72.7%). Neoplasm (n=49, 29.7%) ranked first in etiology, followed by idiopathic (n=33, 20%) and trauma (n:24, 14.5%). Prolactinoma (%63.3) was the most common in the neoplastic group, lymphocytic hypophysitis (%68.8) in the infiltrative group, and Sheehan's syndrome (%61.9) in the vascular group. In the empty sella group, the number of pregnancies (p=0.033), postpartum hemorrhage (p=0.002), lack of lactation (p=0.047), trauma (p=0.011), and intensive care unit admission (p=0.002) were found to be higher than the control. Headache (p=0.001), menstrual irregularities/erectile dysfunction (p=0.002), loss of libido (p=0.005), polyuria (p=0.019), and night sweats (p=0.007) were found to be higher in the empty sella group than in the control. In the empty sella group, BMI (p=0.002), waist (p=0.001) and hip (p=0.001) circumference, systolic (p=0.001) and diastolic (p=0.023) blood pressure were higher than the control. Percentage of body fat (p=0.001), fat mass (p=0.001), and visceral fat (p=0.001) were higher, while muscle percentage (p=0.001) was lower in the empty sella group than in the control. Muscle strength (p=0.001) and SF-36 Physical Function score (p=0.001) were also lower.