Evaluating the intelligibility of commonly mispronounced English words by Turkish ELF learners
İngilizceyi ortak dil olarak kullanan Türk öğrencilerin yaygın olarak telaffuz edilen İngilizce kelimelerdeki anlaşılırlığının değerlendirmesi
  1. Tez No: 898827
  2. Yazar: BERRAK NUR ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF EMRE YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dilde anlaşılırlık iletişimin merkezinde yer almaktadır ve İngilizceyi ortak dil olarak kullanan bireylerin anlaşılırlığını belirleme ihtiyacı her zamankinden daha gereklidir. Bu sebeple de bu tez, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencilerinin İngilizce konuşurken gözlenen anlaşılırlık düzeylerini incelemektedir. Katılımcılara dikkat edildiğinde araştırma sürecinde 54 kişi yer almıştır. Bu katılımcılar 5 gruba ayrılmış ve katılımcı başına toplam 300'e varan örnek sayısı ile 3 farklı oturumda sunulan metinleri sunmaları istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda COCA ve literatüre dayanarak Türk öğrencilerin yanlış telaffuza daha yatkın oldukları düşünülen kelimeler seçilmiş ve hepsi kısa paragraflarda kullanılmıştır. Tüm paragrafların toplam sayısı 30 olup, her bir kelime 3 farklı durumda kullanılmak üzere toplamda adet 100 kelime seçilmiş bulunmaktadır. Bu oturumlarda, verilen metinler okunmuş ve araştırma için seçilen Google'ın sesle yazma özelliğini kullanan dijital araç aracılığıyla otomatik olarak metin mesajına dönüştürülmüştür ve araştırmacıya gönderilmiştir. Aracın doğruluğuna göre ise katılımcıların dili anlaşılır veya anlaşılmaz olarak kabul edilmiştir. Analizin sonraki aşamasındaysa veriler manuel olarak incelenip kategorize edilmiştir. Ancak konuşmanın analiz edilmesi sürecinde, sadece tek bir kişinin fikirlerine dayanmak yerine, sayısız kişiden toplanan büyük bir veri havuzuna sahip dijital bir araç kullanılmıştır. Bu şekilde ilk veri analizinde herhangi bir önyargı ve benzeri element ortadan kaldırılmış, ses analizleri insan müdahalesi olmadan dijital bir araç tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre ise hem katılımcıların hem de kelimelerin çoğunlukla anlaşılır olduğu sonucuna varılmıştır. Hedef kelimelerden 25 tanesinin çoğunlukla anlaşılmaz olduğu belirlenmiş, katılımcılar arasında sadece 1 kişi anlaşılmaz kabul edilmiştir. Bu sonuçlar, öğrencilerin çoğunluğunun anlaşılır olmasına rağmen bu tür sözcükleri kullanmakta zorlanan bir azınlığın da bulunduğunu göstermektedir. Bu eksikliğin de üstesinden gelmek için, bu öğrencilere özel olarak ayarlanmış telaffuz egzersizleri sınıflarda uygulanabilir. Zorlayıcı kelimelere ve onları telaffuzda zorluk yaşayan öğrencilere vurgu yapılarak konuşmacıların anlaşılırlık oranları daha da arttırılabilir. Ayrıca konuşmacıların eksikliklerinin farkına varmaları sağlanarak, bu bireylerin konuşmalarına ve yeterlilik düzeylerine daha fazla dikkat etmeleri sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Intelligibility is at the core of communication and the need to determine the intelligibility of EFL speakers is ever so prevalent. For this reason, this thesis investigates the intelligibility levels of students from Burdur Mehmet Akif Ersoy University School of Foreign Languages while speaking English. Regarding participants, a total of 54 participants were included in this research. These participants were divided into 5 groups and told to submit readings through 3 different sessions. Towards this goal, words that Turkish students are more prone to mispronounce are chosen and used in short paragraphs by relying on COCA and literature. The total number of all paragraphs is 30 and there are 100 target words, each used in 3 different instances. with the number of samples adding up to 300 per participant. Over these sessions, the participants read the provided texts, and the readings were automatically converted into text through the selected digital tool that used Google's voice-to-text typing function and sent to the researcher as a text message. According to the accuracy of the tool, the participants were deemed as intelligible or unintelligible. At the next stage of the analysis, all of the gathered data is studied and categorized manually. However, the process of analyzing the speech is conducted by the tool without human intervention, eliminating the possibility of any bias or such by using a big data pool gathered from countless individuals instead of relying on the ideas of only one person. Through the results of the research, it was concluded that both the participants and the words were mostly intelligible. Among the target words 25 of them were deemed as mostly unintelligible and among the participants only 1 of them was unintelligible. These results imply that while the students are mostly intelligible, there is still a minority having a hard time with such words. To overcome this shortcoming as well, targeted pronunciation training for these learners can be used in classes. With the emphasis on the challenging words and the students who have a hard time with them, the intelligibility rates of the speakers can be increased further. Furthermore, by making the speakers aware of their shortcomings, the speakers themselves can pay further attention to their speech and their proficiency levels.