Oyun temelli fen öğretiminin ilkokul öğrencilerinin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of game-based science teaching on the academic achievement and attitudes of primary school students
  1. Tez No: 898836
  2. Yazar: NUR EFŞAN BATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TAŞLIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı oyun temelli fen öğretiminin, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi Maddeyi Tanıyalım ünitesi akademik başarı ve tutumlarına etkisini ortaya koymaktır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Isparta ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir özel okul ve bir devlet okulunda beş haftada gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı deneysel desenlerden öntest sontest kontrol gruplu desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 87 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Maddeyi Tanıyalım Ünitesi Akademik Başarı Testi ve Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeğidir. Araştırmada uygulama öncesinde deney ve kontrol grubu öğrencilerine Maddeyi Tanıyalım Ünitesi Akademik Başarı Testi ve Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeği öntest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında deney ve kontrol grupları için ortak ilerleyecek ve ayrı ilerleyecek ders planları oluşturulmuştur. Ortak kullanılan ders planlarından sonra oyunun etkisini test etmek için ayrı kullanılması gereken ders planlarına geçilmiş ve deney grubunda oyun uygulamaları başlamıştır. Deney grubundaki öğrenciler Fenopoli oyunu ile öğretim sürecini tamamlarken kontrol grubu öğrencileri müfredatta uygun görülen yöntemle öğretim sürecini tamamlamıştır. Uygulama sonrasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine Maddeyi Tanıyalım Ünitesi Akademik Başarı Testi ve Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeği sontest olarak uygulanmıştır. Çalışmanın alt problemlerini test etmek için bağımsız grup t-testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U testi analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan başarı testlerinin ve başarı kazanım puanlarının analiz sonuçlarına göre oyun temelli öğrenme yönteminin oyun uygulamalarının dahil edildiği deney grubu lehine anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Tutum puanları ve tutum kazanım puanları incelendiğinde ise deney grubu lehine anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda oyun temelli öğretim yönteminin öğrenci başarısını artırdığı dolayısıyla ders süreçlerinde daha sık kullanılması gerektiği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of game-based science teaching on the academic success and attitudes of third-grade primary school students in the“Let's Get to Know the Matter”unit. The study was conducted in five weeks in Isparta province at a private school and a public school affiliated with the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed in the study. The research group consisted of 87 students. The data collection tools used in the study were the“Let's Get to Know the Matter Unit Academic Success Test”and the“Attitude Scale for Science and Technology Course.”Before the implementation, both the experimental and control group students were administered the“Let's Get to Know the Matter Unit Academic Success Test”and the“Attitude Scale for Science and Technology Course”as pre-tests. In the implementation phase, joint and separate lesson plans were created for the experimental and control groups. After using the common lesson plans, separate lesson plans were utilized for the experimental group in order to test the effect of the game, where game applications began. The students in the experimental group completed the teaching process using the“Fenopoli”game, while the control group completed the process using the appropriate methods outlined in the curriculum. After the implementation, the“Let's Know Matter Unit Academic Success Test”and the“Attitude Scale for Science and Technology Course”were administered again as post-tests to both groups. To test the sub-problems of the study, independent samples t-test, Wilcoxon Signed Ranks Test, and Mann Whitney U Test analyses were conducted. According to the analysis results of the success tests and success gain scores, a significant difference was found in favor of the experimental group that utilized game-based learning methods. However, when examining the attitude scores and attitude gain scores, no significant difference was observed in favor of the experimental group. In line with these results, it can be stated that the game-based teaching method increases student success and therefore should be used more frequently in the course processes.