Almamy İslam Devleti'nin Fouta Tooro bölgesinde uyguladığı iktisadi politikalar
An evaluation of the economic policies implemented by the Almamy state in the Fouta Tooro region from the perspective of Islamic economy
- Tez No: 898835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Din, Banking, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmamızın amacı, Batı Afrika'nın Fouta Tooro bölgesinde kurulan Almamy devleti'nin iktisadi politikalarını İslam iktisadı açısından değerlendirmektedir. 18. yüzyılda kurulan bu devlet, iktisadi politikalarıyla İslamî değerlere dayalı bir toplumsal düzen kurmayı amaçlamıştır. Bu politikaların, temel olarak bir sosyal adalet projesi çerçevesinde bölgedeki insanların hayatlarını her yönüyle kapsayacak mahiyette olduğu görülmektedir. Tezimizde halkın sosyal hayatını düzenlemek ve ekonomik durumunu iyileştirmek için nelerin nasıl yapıldığına ışık tutmayı amaçladık. Bu itibarla öncelikle bölgenin tarihi ve tarihte rol oynamış önemli şahsiyetler çerçevesinde, o dönem bölgede yaşayan Müslümanların sosyal, kültürel ve ekonomik hayatları incelenmiş olmaktadır. Genel anlamda bu devletin, toplumun ekonomik strüktürünü sistematik bir şekilde inşa edip adaleti sağlayacak kurumları kurmak; ticaret, tarım, balıkçılık ve hayvancılık gibi ekonomik faaliyetlerin İslam hukukunun öngördüğü şekilde yürütülmesini sağlamayı amaçladığı görülmektedir. Ayrıca halk arasındaki yoksulluk ve ekonomik zorlukları hafifletmek ve refahın yayılmasını sağlamak üzere bazı kurum ve hukuki düzenlemeler yapılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, söz konusu ekonomik politikaların İslam iktisat ilmi açısından değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research evaluates the economic policies of the Almamy state, established in the Fouta Tooro region of West Africa, from the perspective of Islamic economics. Founded in the 18th century, this state aimed to establish a social order based on Islamic values through its economic policies. These policies appear to be fundamentally a social justice project, encompassing all aspects of the lives of the region's people. In our thesis, we aim to shed light on what was done and how it was done to regulate social life and improve the economic conditions of the people. In this regard, primarily the history of the region and the significant figures who played roles in it have been examined, focusing on the social, cultural, and economic lives of the Muslims living in the area during that period. Generally, it is observed that this state aimed to systematically build the economic structure of society and establish institutions to ensure justice. It sought to ensure that economic activities such as trade, agriculture, fishing, and animal husbandry were conducted in accordance with Islamic law. Additionally, certain institutions and legal arrangements were made to alleviate poverty and economic hardships among the people and to promote the spread of prosperity. Consequently, these economic policies have been evaluated from the perspective of Islamic economics.