Küçük ölçekli seralarda bluetooth kontrollü otomasyon sistemi prototipi
Bluetooth controlled in small scale greenhouses automation system prototype
- Tez No: 898844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ESP32 kontrollü sulama sisteminin başarılı bir şekilde geliştirilmesi ve uygulanması, sofistike mikrodenetleyici teknolojisinin geleneksel tarım yöntemleriyle entegre edilmesinin sürdürülebilirlik ve verimliliği artırma potansiyelini mükemmel bir şekilde örneklemektedir. Hassas, gerçek zamanlı toprak nemi ölçümlerine dayalı olarak sulamayı optimize etmek için titizlikle tasarlanmış bu yenilikçi sistem, su kaynaklarını önemli ölçüde korurken aynı zamanda tarımın operasyonel verimliliğini artırır. Otomasyonu, manuel iş gücüne olan ihtiyacı azaltır ve suyun dikkatli kullanılmasını sağlar, özellikle su kıtlığı ve sıkı kaynak yönetimi ihtiyaçlarıyla mücadele eden bölgelerde hayati öneme sahip pratik bir çözüm sunar. Gelişmiş teknolojiyi modern tarımın kritik gereksinimleriyle nahtasız bir şekilde birleştirerek, geniş bir tarımsal ortam yelpazesi için özelleştirilebilecek ölçeklenebilir ve uyarlanabilir bir çözüm sunar. Gelecekte, yapay zeka entegrasyonu ile öngörücü su yönetimi ve daha sezgisel kullanıcı arayüzlerinin geliştirilmesi gibi potansiyel yükseltmelerle, sistemin uygulanabilirliği ve etkinliği genişleyecek, dünya genelinde sürdürülebilir tarım uygulamalarında bir devrim için zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The successful development and implementation of the ESP32 controlled irrigation system perfectly exemplifies the potential of integrating sophisticated microcontroller technology with traditional agricultural methods to increase sustainability and productivity. Meticulously designed to optimize irrigation based on precise, real-time soil moisture measurements, this innovative system significantly protects water resources while increasing the operational efficiency of agriculture. Its automation reduces the need for manual labor and ensures careful use of water, providing a practical solution that is especially vital in regions struggling with water scarcity and stringent resource management needs. By seamlessly combining advanced technology with the critical requirements of modern agriculture, it provides a scalable and adaptable solution that can be customized for a wide range of agricultural environments. In the future, with potential upgrades such as predictive water management with artificial intelligence integration and the development of more intuitive user interfaces, the applicability and effectiveness of the system will expand, paving the way for a revolution in sustainable agricultural practices around the world.