Ankara ilinde küçük işletmeler için ekonomik pasif ısıtmalı sera modellerinin geliştirilmesi
Improving economic passive heating greenhouse models for managing small size greenhouses in the city of Ankara
  1. Tez No: 791924
  2. Yazar: GÜRSEL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde küçük ölçekli aile işletmeleri için farklı tip, taşıyıcı konstrüksiyon ve örtü malzemesine sahip bireysel pasif güneş sera modellerinin ayrı başlıklar altında ayrıntılı olarak incelenmesi, pasif güneş seraları tasarımında bir bütün olarak değerlendirilerek optimum çözümlere ulaşılmasıdır. Bu amaçla sera yetiştiriciliğinin yoğun yapıldığı ilçelerde küçük ölçekli 35 adet sera rastgele seçilerek, arazide anket çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre karasal iklim koşullarında ısıtma maliyetlerinin yüksek olduğu, üretimin yaz mevsimiyle sınırlı kaldığı, bölgesel iklim şartları göz önüne alınmadan yapılan seralarda ciddi hasarlar görüldüğü, yıkıldığı ve kullanım dışı kaldığı saptanmıştır. Tez çalışmasında iklimsel gereksinimlere göre güneş radyasyonuyla ısınan ve doğal havalandırma yoluyla sera içi ısı ve nem değerlerinin ayarlanabildiği pasif sera modeline ulaşabilmek için alternatif konstrüksiyon, taşıyıcı cam kaplama, modülerlik ve bakım maliyeti kriterlerine göre optimum sera tasarımları incelenmiştir. Analizler sonucunda, enerji verimliliği ve sanayi atığı, kullanım ömrü tamamlanmış malzemelerin sera yapısında kullanımı ile birlikte optimum pasif güneş sera projesi geliştirilmiştir. Test üretimi ve ölçüm analizleri, sera içi foton kazanımının yüksek olduğunu ve normal mevsimsel iklim koşullarında sera içi sıcaklık, bağıl nem değerlerinin pasif yöntemlerle bitki üretimi için yeterli düzeyde ayarlanabildiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study in detail the individual passive solar greenhouse models with different types and carrier construction and covering materials for small-scale family businesses in Ankara province, and to reach optimal solutions by evaluating them as a whole in the design of passive solar greenhouses. For this purpose, 35 small-scale greenhouses were randomly selected in districts where greenhouse farming is intensively carried out and field surveys were conducted. According to the results of the study, it was determined that heating costs are high in continental climate conditions, production is limited to the summer season, serious damages, collapses and out-of-use were observed in greenhouses built without considering regional climate conditions. In the thesis study, alternative constructions, carrier glazing, modularity and optimum greenhouse designs according to maintenance cost criteria were studied in order to reach a passive greenhouse model that is heated by solar radiation according to climatic requirements and can adjust the temperature and humidity values inside the greenhouse through natural ventilation. As a result of the analysis, an optimum passive solar greenhouse project was developed with the use of energy efficiency and industrial waste in the greenhouse structure along with the use of materials that have completed their useful life. Test production and measurement analyses show that the photon gain inside the greenhouse is high and the inside temperature and relative humidity values can be adjusted to sufficient levels for plant production using passive methods under normal seasonal climate conditions.