Atık yağların asfalt betonunun performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of waste oils on the performance of asphalf concrete
- Tez No: 898846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT YALINIZ, PROF. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ulaştırma mühendisliği proje, malzeme ve planlama gibi konularla uğraşan bir bilim dalıdır. Dünyada nüfus ve endüstriyel üretimin hızlı bir şeklide artması ile ulaştırma mühendisliğinin malzeme kısmı biraz daha ön plana çıkmıştır. Ayrıca bu üretim sonucunda atıklar açığa çıkmakta ve bunların depolama alanları sınırlı hale gelmiştir. Bu noktada gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar atıkların diğer üretim alanlarında kullanılmasına doğru yön almıştır. Bu çalışmada sanayi atığı olarak atık kamyon, otomobil ve bitkisel kızartma yağı kullanılmıştır. Bu atıkların kullanılmasındaki amaç 70/100 penetrasyonlu bitümün modifiye edilerek performans özelliklerini iyileştirmektir. %1, %3, %5 oranında her üç atık için geleneksel bitüm deneyleri gerçekleştirilmiştir. Asfalt betonunun özelliklerinin belirlenmesinde Marshall Tasarımı kullanılmıştır. Üç tür atık yağ ve karışım oranları göz önüne alındığında % 3 oranında atık kamyon yağının bitümün ve asfalt betonunun performans özelliklerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Atık kamyon yağlarının asfalt betonunda kullanımı ile atık malzemenin geri dönüştürülmesi, sürdürülebilir yaşam ve çevre sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Transportation engineering is a branch of science dealing with issues such as projects, materials and planning. With the rapid increase in population and industrial production in the world, the material part of transportation engineering has become more prominent. In addition, as a result of this production, wastes are released and their storage areas have become limited. At this point, scientific studies have been directed towards the use of wastes in other production areas. In this study, waste truck, automobile and vegetable frying oil were used as industrial wastes. The purpose of using these wastes is to improve the performance properties of 70/100 penetration bitumen by modifying it. Conventional bitumen experiments were carried out for all three wastes at 1%, 3%, 5%. Marshall Design was used to determine the properties of asphalt concrete. Considering the three types of waste oils and mixing ratios, it was observed that 3% waste truck oil improved the performance properties of bitumen and asphalt concrete. By using waste truck oil in asphalt concrete, recycling of waste material, sustainable life and environment can be achieved.