Ebeveynlerin okul öncesi dönem çocuklarının teknoloji kullanımına yönelik görüşleri ile dijital ebeveynlik özyeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' opinions on preschool children's technology use and digital parenting self-efficacy
  1. Tez No: 898861
  2. Yazar: SÜMEYRA KUNDAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL DALGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin okul öncesi dönem çocuklarının teknoloji kullanımına yönelik görüşleri ile dijital ebeveynlik öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Burdur il merkezinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 3-6 yaş çocuğu bulunan 250 ebeveyn oluşturmaktadır. Çalışma grubunda yer alan 250 katılımcının 186'sı kadın iken, 64'ü erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri“Demografik Bilgiler Formu”,“Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Teknoloji Kullanımı Hakkında Ebeveyn Görüşleri Ölçeği”ve“Dijital Ebeveynlik Öz Yeterlik Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüş ve parametrik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Ebeveynlerin, çocuklarının teknoloji kullanımına yönelik görüşleri ile dijital ebeveynlik öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi, bağımsız gruplar t-testi ve düzenleyici değişken analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynlerin çocuklarının teknolojik aletleri sık kullanımının sosyalleşmesinde, kendini ifade edebilmesinde ve beden sağlığında olumsuz etkilerinin olduğu görüşünde olan ebeveynlerin oranının oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırma bulguları ebeveynlerin yüksek düzeyde dijital ebeveynlik öz yeterliliğe sahip olduklarını göstermiştir. Ebeveynlerin özellikle dijital güvenlik ve dijital okuryazarlık ile ilgili öz yeterlik düzeylerinin önemli ölçüde yüksek olduğu gözlemlenirken, dijital iletişim öz yeterliliğinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin dijital ebeveynlik öz yeterlikleri ile çocuklarının teknoloji kullanımına yönelik görüşleri arasında zayıf düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between parents' views on their preschool children's use of technology and their digital parenting self-efficacy. Relational scanning model was used in the research. The study group of the research consists of 250 parents of children aged 3-6 years old who attend preschool education institutions in Burdur city center in the spring semester of the 2022-2023 academic year. Of the 250 participants in the study group, 186 were female and 64 were male. Research data were collected with the“Demographic Information Form”,“Parental Opinions Scale on Preschool Children's Use of Technology”and“Digital Parenting Self-Efficacy Scale”. In the study, it was seen that the data showed a normal distribution and parametric statistical methods were used. Pearson correlation analysis, independent groups t-test and moderator variable analysis were used to examine the relationship between parents' views on their children's technology use and their digital parenting self-efficacy. According to the research findings, it was determined that the proportion of parents who believe that their children's frequent use of technological devices negatively affects their children's socialization, self-expression and physical health is quite high. Additionally, research findings have shown that parents have high levels of digital parenting self-efficacy. While it was observed that parents' self-efficacy levels, especially regarding digital security and digital literacy, were significantly high, their digital communication self-efficacy was found to be at a medium level. As a result of the research, it was seen that there was a weakly positive and significant relationship between parents' digital parenting self-efficacy and their views on their children's technology use.