gebelerin internet yoluyla karar alma durumları ile fetal sağlığın denetimine ilişkin tutumlarının belirlenmesi
determinatıon of pregnant peoples decision-making sıtuatıons vıa the internet and their attıtudes towards the control of fetal health
  1. Tez No: 898862
  2. Yazar: CEYDA EFSUN SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma gebelerin internet yoluyla karar alma durumları ile fetal sağlığın denetimine ilişkin tutumları belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara'nın ilçesi olan Elmadağ'da bir devlet hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanenin kadın doğum polikliniklerine başvuran tüm gebeler oluşturmuştur. Örneklemini ise; evreni bilinen örneklem yöntemi ile belirlenen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 220 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte İnternet Yoluyla Karar Alma Ölçeği (GİYKAÖ) ve Anne Karnındaki Bebek Sağlığı Denetim Ölçeği (AKBSDOÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, standart sapma, ortalama, pearson korelasyonu ve lineer regresyon, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılmıştır. Gebelerin GİYKAÖ toplam puan ortalamasının 31,65±8,59 (min 10,00; max 50,00) puan, AKBSDOÖ toplam puan ortalamasının 101,10±29,68 (Min 0,00; Max 158,00), GİYKAÖ öz yeterlilik algısı alt boyutu puan ortalaması 15,09±4,39 (min 5,00; max 25,00), öz kontrol algısı alt boyutu puan ortalaması 16,55±4,69 (min 5,00; max 25,00), AKBSDOÖ içsel sağlık denetim odağı alt boyutu puan ortalaması 36,65±11,23 (min 0,00; max 54,00), şansa bağlı sağlık denetim odağı alt boyutu puan ortalaması 30,83±11,51 (min 0,00 max 54,00), güçlü diğerlerine bağlı sağlık denetim odağı alt boyutu puanı ortalaması 33,62±10,37 (min 0,00; max 54,00)'dır. AKBSDOÖ toplam puanı ile GİYKAÖ toplam puanı ve öz yeterlik algısı, öz kontrol algısı alt boyutları toplam puanları arasında pozitif yönde zayıf ilişki vardır (p:0,00
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to determine pregnant women's decision-making via the internet and their attitudes towards the control of fetal health. The study was conducted in a state hospital in Elmadağ, a district of Ankara. The population of the study consisted of all pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinics of the hospital. The sample consisted of 220 pregnant women who met the inclusion criteria and were determined by the known sampling method. The data of the study were collected using the Introductory Information Form prepared by the researchers, the Internet Decision-Making Scale in Pregnancy (ICDPS) and the Maternal Infant Health Supervision Scale (MICBSBS). Frequency, percentage, standard deviation, mean, Pearson correlation and linear regression, independent groups t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used to evaluate the data. The mean total score of the pregnant women was 31.65±8.59 (min 10.00; max 50.00) points, The mean total score of the ACBSRDS was 101.10±29.68 (Min 0.00; Max 158.00), The mean score of the self-efficacy perception sub-dimension of the GIQAS was 15.09±4.39 (min 5.00; max 25.00), the mean score of the self-control perception sub-dimension was 16.55±4.69 (min 5.00; max 25.00), the mean score of the intrinsic health locus of control subdimension of the ACBSAS was 36.65±11.23 (min 0.00; max 54,00), the mean score of the health locus of control sub-dimension depending on chance was 30,83±11,51 (min 0,00; max 54,00), the mean score of the health locus of control sub-dimension depending on strong others was 33,62±10,37 (min 0,00; max 54,00). There is a weak positive correlation between the total score of the ACBSBSAS and the total score of the GIQAS and the total scores of self-efficacy perception and self-control perception sub-dimensions (p:0.00