Farklı bitkisel ekstrakt banyosuna tabi tutulan gökküşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yumurtalarında üreme başarısı
Reproductive success in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) eggs subjected to different herbal extract bath
- Tez No: 898863
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Ülkemizde su ürünleri yetiştiriciliği ve alabalık üretimi giderek artmaktadır. Özellikle son yıllarda Karadeniz'de kafes sistemlerinin gelişmesi ve Türk Somonu ihracatının artması ile birlikte somon adaylarının üretilebilmesi için milyonlarca yumurta ve yavru alabalığa ihtiyaç duyulmaktadır. Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yumurtaları farklı bitkilerden (kırmızılahana Brassica oleracea var. capitata f. rubra, karadut Morus rubra, kırmızı soğan Allium cepa ve turp Raphanus sativus) elde edilen ekstrakt banyosuna tabi tutularak özellikle antioksidan maddeler bakımından zenginleştirilmesi ve böylece erken gelişim dönemindeki yaşama oranı ve üreme başarısının arttırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Taze olarak temin edilen karadut, kırmızılahana, kırmızı soğan ve turp gibi sebze/meyvelerinden 500 g örnekler blenderda parçalanarak soğuk presleme ile suları ekstrakte edilmiştir. Döllenmiş yumurtalar, filtre edilmiş her bir ekstrattan kuluçkahane suyu kullanılarak hazırlanan 0,5, 1 ve 2 mL/L'lik konsantrasyonlardaki zenginleştirme solüsyonları içerisinde 2 saat bekletildikten sonra temiz su ile yıkanarak kuluçkalanmışlardır. Çalışma 2 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiş, her bir uygulama için 200 adet yumurta ve 500 mikrolitre sperm kullanılmıştır. Çalışmada kuru dölleme metodu uygulanmıştır. Bulgular: Döllenme oranı gruplar arasında farklılık göstermemiş ve %99'un üzerinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Aquaculture and rainbow trout production are increasing in Türkiye. Especially in recent years, with the development of cage systems in the Black Sea and the increase in Turkish Salmon exports, millions of eggs and young rainbow trout are needed to produce salmon candidates. Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) eggs were subjected to a bath of extracts obtained from different plants (red cabbage Brassica oleracea var. capitata f. rubra, black mulberry Morus rubra, red onion Allium cepa and radish Raphanus sativus) to enrich them especially in terms of antioxidant substances and thus improve reproductive success. Method: 500 g samples of freshly obtained vegetables/fruits such as black mulberry, red cabbage, red onion and radish were chopped in a blender and their juices were extracted by cold pressing. Fertilized eggs were soaked in enrichment solutions at concentrations of 0.5, 1 and 2 mL/L for 2 hours then washed with clean water and incubated. The study was carried out in two replicates, and 200 eggs and 500 microliters of sperm were used for each application. The dry fertilization method was applied in the study. Findings: Fertilization rate did not differ between groups and was over 99%.