Lojistik sektöründe döngüsel ekonomiye geçişte karşılaşılan engellerin belirlenmesi: Delphi yaklaşımı
Determining the barriers encountered in the transition to circular economy in the logistics industry: Delphi approach
- Tez No: 898928
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Döngüsel ekonomi, dünyanın sınırlı kaynaklarının hızla tüketilmesi ve kirletilmesine bağlı olarak kaynaklara erişimin maliyetinin oldukça artması ve dünya nüfusunun hızla çoğalmasının beraberinde getirdiği önlenemez sorunlara bir çözüm üretmesi açısından oldukça önemli bir yaklaşımdır. Döngüsel ekonomiye geçiş ve dönüşüm süreci ise mevcut doğrusal ekonomik faaliyetler ve iş modellerinin sarsılmaz güçlü konumları karşısında oldukça titiz ele alınması ve yürütülmesi gereken süreçlerdir. Birçok farklı ürün ve hizmete ait tedarik zinciri özelinde döngüsel ekonomik faaliyetlere geçiş sürecinde karşılaşılan engellerin analiz edilmesine yönelik bilimsel çalışmalar bulunmasına karşın lojistik sektörü özelinde yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Lojistik işletmelerin dönüşümlerine rehberlik edecek bu alandaki bilgiler, farkındalık ve yayınların eksikliği, dönüşümün getireceği fırsat ve faydalara karşı da işletmelerin hazırlıksız yakalanmalarına neden olmaktadır. Bu çalışmada ise bahse konu boşluğun doldurulması amacıyla lojistik sektöründe döngüsel ekonomiye geçişin önündeki engeller literatür taramasına dayanarak belirlenmektedir. Literatür taraması ile belirlenen engeller Delphi yaklaşımı ile uzman katılımcıların görüşleri doğrultusunda Türkiye koşullarına uyarlanarak ilgisiz unsurların elenmesi sonucu Türkiye için gerçek ve önemli engeller sıralanmaktadır. Literatür taraması ile belirlenen toplam 41 adet engel arasından, Türkiye lojistik sektörü özelinde yapılan uzman değerlendirmeleri neticesinde 7 ana engel başlığı altında 30 adet alt engel üzerinde uzlaşıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The circular economy is a very important approach in terms of providing a solution to the unavoidable problems brought about by the rapid depletion and pollution of the Earth's limited resources, the increasing cost of access to resources and the rapid growth of the earth's population. Transition and transformation to the circular economy are processes that need to be handled and executed with great care in the face of the unshakeable strong positions of existing linear economic activities and business models. Although there are scientific studies to analyze the obstacles encountered in the process of transition to circular economic activities in the supply chain of many different products and services, studies on the logistics sector are very limited. The lack of information, awareness and publications in this field that will guide the transformation of logistics businesses causes businesses to be unprepared for the opportunities and benefits that transformation will bring. In this study, in order to fill the gap in question, the obstacles to the transition to a circular economy in the logistics sector are determined based on the literature review. The obstacles identified by the literature review are adapted to the conditions of Turkey in line with the opinions of expert participants with the Delphi approach and the real and important obstacles for Turkey are listed as a result of eliminating irrelevant elements. Among the total of 41 obstacles identified by the literature review, an agreement was reached on 30 sub-obstacles under 7 main obstacle headings as a result of expert evaluations made specifically for the Turkish logistics sector.