Çocuğu hastanede yatan annelere enfeksiyon bulaşma yolları hakkında verilen hemşirelik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of nursing education given to mothers whose children are hospitalized about the ways of infection transmission
  1. Tez No: 898929
  2. Yazar: BÜŞRANUR ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuğu hastanede yatan annelere enfeksiyon bulaşma yolları hakkında verilen hemşirelik eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Randomize kontrollü deneysel çalışma tipindeki araştırma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimlerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, çalışma grubu (n=39) ve kontrol grubu (n=37) olarak hastanede çocuğu yatan toplam 76 anne oluşturmuştur. Araştırma verileri“Hasta Çocuk ve Ebeveyn Tanıtım Formu”ve“Enfeksiyon Bulaşma Yolu Eğitim Anketi”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of infection transmission routes training given by nurses to mothers whose children were hospitalised in hospital. This randomised controlled experimental follow-up study was conducted in the Department of Pediatric Health and Diseases at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital. The sample of the study was consisted of a total of 80 mother whose children were hospitalised as experimental group (n = 40) and control group (n =40). The research data were collected with the“Patient Child and Parent Introduction Form”and“Infection Transmission Route Education Questionnaire”.