75 gr OGTT yapılan gebe hastalarda normoglisemik ve hipoglisemik olanların yenidoğan sonuçları ile kıyaslanması
Comparison of normoglicemic and hypoglycemic with newborn results in pregnant patients who had 75 g OGTT
  1. Tez No: 898948
  2. Yazar: ABBAS ASADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKDEMİR ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
9. ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, seçilmiş vakalarda 24-28. gebelik haftası döneminde GDM taraması için yapılan 75 gr OGTT'de (hem AKŞ, hem de 2 saatlik KŞ) tarama sırasında maternal normo- ve hipoglisemik olanların neonatal sonuçları(doğum ağırlığı, doğum haftası, 1. ve 5. dk APGAR skorları, YDYBÜ'nde yatış nedeni ve süreci) arasındaki ilişkiyi kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde 2013 - 2023 yıllarında gebelik sürecinin ilk vizitinden Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda takip edilen ve doğumu hastanemizde gerçekleşen tüm hastalar incelendi ve önceden hiçbir kronik hastalığı olmayan, 18-45 yaş aralığı grubunda 1768 gebe hasta araştırma için seçildi. Amerikan Diyabet Derneği (ADA) 2014 Diyabet Mellitus Tanısı ve Sınıflandırması tarafından önerilen risk sınıflandırmasını kullanarak, GDM taramasının bir parçası olarak 24-28. haftalarda yapılan 75 g OGTT laboratuvar verilerine dayanarak tarama yapıldı. Hipoglisemiyi tanımlamak için kan glukozu ≤63 mg/dl(≤ 3,5 mmol/L) olarak kullanıldı. 1768 gebede tam sağlık ve obstetrik özellikler mevcuttu (sosyo-demografik veriler tam mevcut değildi) ve bu kadınlar analiz için retrospektiv araştırmamızı oluşturdu. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında IBM-SPSS (Versiyon 26.0) istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma (SD), minimum (min), maksimum (maks) median değerleri kullanıldı. Katagorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare ve Fisher's Exact testi kullanıldı. Sürekli verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi uygulandı. İstatistiksel anlamlılık için p≤0.05 kabul edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: The aim of this study is to compare the neonatal outcomes (birth weight, birth week, APGAR scores at 1st and 5th minutes after birth, reason for admission to Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and length of stay of those who were normal and those who had maternal hypoglycemia detected during gestational diabetes screening with 75g oral glucose tolerance test (both fasting blood sugar (FBS) and 2-hour BS) performed in selected cases during the 24-28th weeks of pregnancy. Materials and Methods: All patients who were followed up by the Department of Gynecology and Obstetrics at Gazi University Hospital, from their first visit of the pregnancy period till birth between 2013 and 2023 were examined and 14458 patients in the 18-40 age group with no previous chronic diseases were selected for the study. The study scanned the laboratory data of the 75-g OGTT tests conducted during the 24-28th weeks of pregnancy as part of the gestational diabetes screening. Blood glucose ≤63 mg/dl (≤ 3.5 mmol/L) was used to define hypoglycemia. Complete health and obstetric characteristics were available in 14458 pregnant women who constituted our retrospective study sample for analysis. Social and demographic characteristics were not complete. The obtained data were evaluated using the IBM-SPSS (Version 26.0) statistical package program in the computer. Number, percentage, mean ± standard deviation (SD), minimum (min), maximum (max) and median values were used for descriptive statistics. Chi-square and Fisher's Exact tests were done to compare categorical data. Mann Whitney U test was applied to compare continuous data. P≤0.05 was accepted for statistical significance.