Koroner arter hastalarında enerji kısıtlı akdeniz diyetinin beslenme durumu, biyokimyasal ve antioksidan parametreler üzerine etkisi
The effect of energy restricted mediterranean diet on nutritional status, biochemical and antioxidant parameters in coronary artery patients
  1. Tez No: 898959
  2. Yazar: MUSTAFA FEVZİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) insan sağlığını etkileyen ve birincil ölüm nedenlerinden biridir. Minimal koroner arter hastalarında enerji kısıtlı Akdeniz diyetinin beslenme durumu, biyokimyasal ve antioksidan parametreler üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülen bu çalışmaya 36-64 yaş aralığında 8 erkek 7 kadın 15 birey katılmıştır. Çalışma başlangıcında tüm bireylere tanımlayıcı bilgiler, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite kaydı ve Akdeniz diyeti bağlılığının sorgulandığı anket formu uygulanmış, vücut bileşimi ve biyokimyasal değerleri analiz edilmiş, bazı antropometrik ölçümleri ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Katılımcılara özgü enerjisi hesaplanmış olan Akdeniz diyeti ilkelerine uygun beslenme programı hazırlanmıştır. Çalışma Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Kliniğ' nde Mayıs 2022 – Mayıs 2023 tarihleri aralığında yürütülmüş, diyet müdahalesi 8 hafta sürmüştür. Çalışma sonunda besin tüketimleri tekrar sorgulanmış, antropometrik ölçümleri, vücut bileşimi ve biyokimyasal değerleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) affects human health and is one of the primary causes of death. Fifteen individuals, 8 males and 7 females, aged between 36-64 years, participated in this study, which was conducted to examine the effects of the energy-restricted Mediterranean diet on nutritional status, biochemical and antioxidant parameters in patients with minimal coronary artery disease. At the beginning of the study, a survey form questioning descriptive information, nutritional habits, physical activity record and Mediterranean diet adherence was applied to all individuals, body composition and biochemical values were analyzed, some anthropometric measurements and three-day food consumption records were taken. A nutrition program was prepared in accordance with the principles of the Mediterranean diet, with the energy specific to the participants calculated. The study was conducted at Ankara Bilkent Şehir Hospital Cardiology Clinic between May 2022 and May 2023, and the dietary intervention lasted 8 weeks. At the end of the study, their food consumption was questioned again and their anthropometric measurements, body composition and biochemical values were analyzed.