Buzağıların dışkı örneklerinde bovine coronavirus (BCV), rotavirus enfeksiyonlarının loop-mediated ısothermal amlification (LAMP) metodu ve hızlı test kitleri ile karşılaştırmalı teşhisi
Comparative diagnosis of bovine coronavirus (BCV), rotavirus in faecal samples of calves by loop-mediated isothermal amlifi̇cation (LAMP) and rapid diagnostic test kits
- Tez No: 898960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HASIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
100 ishalli buzağıdan alınan dışkı örnekleri, ticari bir hızlı testle Sığır koronavirüs-rota virüsünün varlığı açısından incelendi. Hızlı test ile 33 (%33) dışkı örneğinin bu patojenler açısından pozitif olduğu belirlendi. Bireysel prevalans BRV için %25 ve BCV için %8 idi. İki ajanın neden olduğu karışık enfeksiyonlar %3 idi. Bununla birlikte, LAMP tarafından 100 dışkı numunesi sığır koronavirüs-rota virüsü için test edildi ve hızlı testin teşhis performansı, LAMP ile karşılaştırılarak değerlendirildi. LAMP, 30 dışkı örneğinde rota virüs açısından pozitifti; bu 30 numuneden 25'i hızlı test kullanılarak da pozitif çıktı; LAMP, 21 dışkı örneğinde koronavirüs için pozitifti; bunların 8'i hızlı test kullanılarak da pozitifti. Bu sonuçlar, LAMP'a göre koronavirüs tespiti için hızlı testin %38 duyarlılığını ve %100 özgüllüğünü gösterdi. Bu proje kapsamında geliştirilen LAMP tekniği ile dışkı örneklerinde BCV ve BRV tanısı başarıyla gerçekleştirildi. LAMP tekniğiyle karşılaştırıldığında hızlı test kitlerinin koronavirüs tespitindeki duyarlılığı oldukça düşük bulundu. Bu çalışma Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından yüksek lisans tezi projesi (0939-YL-23) tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Faecal samples from 100 diarrheic calves were examined for the presence of Bovine coronavirus-rota virüs by a commercial rapid test. 33 (33 %) fecal samples by rapid test were found as positive for these pathogens. The individual prevalence was 25% for BRV and 8 % for BCV. Mix infections by two agents were 3%. However, 100 faecal samples were tested for bovine coronavirus-rotavirus by LAMP, and the diagnostic performance of the rapid test was evaluated in comparison with LAMP. LAMP was positive for rotavirus in 30 fecal samples; 25 of these 30 samples were also positive using the rapid assay, LAMP for coronavirus was positive in 21 faecal samples, 8 of which 21 were also positive using the rapid assay. These results indicated a sensitivity of 38% and a specificity of 100 % of the rapid assay according to LAMP for detection of coronavirus. The diagnosis of BCV and BRV in fecal samples by the LAMP technique developed in this project was successfully carried out. Compared to the LAMP technique, the sensitivity of rapid test kits for the detection of coronavirus was found highly low. This study was supported by Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Scientific Research Projects Coordination Unit for the master's thesis Project (0939-YL-23)