Tekrarlı flört şiddetine maruz kalmış bireylerin duygusal manipülasyon mağduru olmasında bağlanma stillerinin etkisi
Effect of attachment styles on victimisation of individuals subjected to repetitive dating violence
  1. Tez No: 898961
  2. Yazar: EZGİ TIKIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERMAĞAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada bağlanma stilleri ve duygusal manipülasyon mağduriyetindeki ilişkide tekrarlı flört şiddetinin aracı rolüne bakılmıştır. Araştırma kapsamında en az iki kere flört şiddetine maruz kalmış bireylerden oluşan 286 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak Demografik Bilgi Formu, Flörtte Şiddete Yönelik Tutum Ölçekleri, Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği Revize Formu ve Üç boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre bağlanma stillerinin, duygusal manipülasyon mağduriyeti üzerindeki ilişkisinde tekrarlı flört şiddetinin aracılık rolünün anlamsız olduğu görülmüştür. Güvenli bağlanma ve duygusal manipülasyon mağduriyeti arasındaki ilişki anlamsız çıkarken, kaçıngan ve kaygılı bağlanmasının duygusal manipülasyon üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Güvenli bağlanma ve tekrarlı flört şiddeti arasında negatif yönlü anlamsız bir ilişki varken; kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın tekrarlı flört şiddeti ile pozitif yönde anlamlı bir ilişkisinin olduğu bulgulanmıştır. Tekrarlı flört şiddeti ve duygusal manipülasyon mağduriyeti arasında anlamsız bir ilişki çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of repeated dating violence in the relationship between attachment styles and emotional manipulation victimization was examined. Within the scope of the study, 286 individuals who were exposed to dating violence at least twice were included in the study. Demographic Information Form, Attitude Towards Dating Violence Scales, Romantic Relationship Rating Scale Revised Form and Three dimensional Attachment Styles Scale were used as data collection methods. Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the data. According to the results of the analysis, the mediating role of repeated dating violence in the relationship between attachment styles and emotional manipulation victimization was found to be insignificant. While the relationship between secure attachment and emotional manipulation victimization was insignificant, avoidant and anxious attachment had a significant effect on emotional manipulation. While there was a negative and insignificant relationship between secure attachment and repeated dating violence, it was found that anxious and avoidant attachment had a significant positive relationship with repeated dating violence. There was no significant relationship between repeated dating violence and emotional manipulation victimization.