Farklı infertilite tanılarına sahip kadınlardan elde edilmiş kumulus hücrelerinin EGF, GDF-9, BMP-15 seviyelerinin incelenmesi
Investigating the GDF-9, BMP-15, EGF levels of cumulus cells obtained from infertile patients with different diagnoses
  1. Tez No: 898970
  2. Yazar: HALİL RUSO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ELMAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnfertilite, dünya genelinde çiftlerin %10-15'ini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu tez çalışmasında, farklı infertilite tanılarına sahip kadınlardan elde edilen kumulus hücrelerinde Epidermal Büyüme Faktörü (EGF), Büyüme Farklılaşma Faktörü-9 (GDF-9) ve Kemik Morfogenetik Protein-15 (BMP-15) seviyelerinin immünohistokimyasal olarak boyanıp klinik veriler ile birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca aynı hücre gruplarında apoptoz seviyeleri“dUTP nick end”etiketleme (TUNEL) yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya erkek faktör infertilitesi, Polikistik Over Sendromu (PCOS), endometriozis, düşük over rezervi (DOR), açıklanamayan infertilite ve ileri kadın yaşı tanısı almış toplam 60 infertil birey dahil edilmiştir. Her bir gruptan 10 kadın yer almıştır. Kumulus hücreleri, in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisi sırasında elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, siklus parametreleri ile istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, farklı etiyolojik nedenlere sahip infertil bireylerde kumulus hücre verilerinin ve siklus parametrelerinin farklılıklarını ortaya koymuştur. PCOS ve ileri kadın yaşı gruplarında EGF seviyelerinin belirgin şekilde yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Endometriozis ve DOR gruplarında EGF seviyeleri daha düşük bulunmuştur. GDF-9 seviyeleri PCOS grubunda artış gösterirken, DOR grubunda belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. BMP-15 seviyeleri endometriozis grubunda yüksek bulunurken, açıklanamayan infertilite grubunda daha düşük seviyelerde tespit edilmiştir. TUNEL analizi sonuçlarına göre, DOR ve ileri kadın yaşı gruplarında apoptoz oranlarının yüksek olduğu saptanmıştır. PCOS ve endometriozis gruplarında apoptoz oranlarının daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, infertilite tedavilerinde kullanılan kumulus hücrelerinin biyokimyasal ve moleküler özelliklerinin, farklı infertilite tanılarına sahip kadınlar arasında değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, özellikle IVF tedavilerinde daha başarılı sonuçlar elde edebilmek için kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Infertility is a serious health issue affecting 10-15% of couples worldwide that are in ned of Assisted Reproductive Technologies (ART) to be able to reproduce. One of the critical steps in ART is controlled ovarian hyperstimulation (COH) to achieve numerous competent oocytes to obtain embryos. However, although there are various non-invasive tests to assess the competence of oocytes, to-date their clinical utilization has been limited. One of those approaches is to investigate the cumulus cells to assess oocyte competence. This thesis aims to investigate the levels of Epidermal Growth Factor (EGF), Growth Differentiation Factor-9 (GDF-9), and Bone Morphogenetic Protein-15 (BMP-15) in cumulus cells obtained from women with different infertility diagnoses. Additionally, the levels of apoptosis in these cells were analysed using the“dUTP nick end”labelling (TUNEL) method. Total of 60 women with different diagnoses were included in the study to examine the levels of EGF, GDF-9, BMP-15, and apoptosis of cumulus cells and those outcomes were correlated with clinical outcomes. ART cycles involving male factor infertility, Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), endometriosis, diminished ovarian reserve (DOR), unexplained infertility, and advanced maternal age were investigated in this thesis. Ten women from each group were included, and cumulus cells were collected during IVF treatment for analysis. EGF levels were found to be high in women with PCOS and advanced age. EGF levels were lower in women with endometriosis and DOR. GDF-9 levels increased in the PCOS group, while they decreased in the DOR group. BMP-15 levels were high in the endometriosis group and low in the unexplained infertility group. According to TUNEL analysis, the apoptosis rates were high in women with DOR and advanced age. Apoptosis rates were lower in the PCOS and endometriosis groups. This study demonstrates that the biochemical and molecular characteristics of cumulus cells used in infertility treatments vary significantly among women with different diagnoses. These findings underscore the importance of personalized treatment strategies to achieve more successful outcomes in IVF treatments.