Ankilozan spondilit hastalarında tanı alma sürecive tanıda gecikme nedenlerinin analizi
Diagnosis process in ankylosing spondilitis patientsand analysis of the reasons for delay in diagnosis
- Tez No: 898985
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Kliniğimizde Ankilozan Spondilit (AS) tanısı ile takip edilen hastaların, tanı sürecindeki gecikme, tanı alma sürecini uzatan veya kolaylaştıran faktörleri saptamayı amaçladık. Yöntem: Kasım 2023-Ekim 2024 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Romatoloji kliniğinde AS tanısı konulmuş olan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 99 hasta incelemeye dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 39,38±9,96 olup %54,5'i erkek ve %45,5'i kadındı. En sık ilk şikayet bel-kalça ağrısı ve hareket kısıtlılığıydı. Semptomların başladığı yaş ortalama 25,8 olup hastaların %24,2'si 1-3 ay içinde doktora başvurmuştur. İlk şikayetten tanıya kadar geçen süre ortalama 5,8 yıl idi. Hastaların %37,4'ünde aile öyküsü, %60,6'sında HLA B27 pozitifliği, %13,3'ünde üveit vardı. Hastaların %22,2'si tanı almadan önce >6 doktora gitmiştir ve en sık başvurulan klinikler fiziksel tedavi ve rehabilitasyon ile romatoloji bölümüydü. Kadın hastalarda aile hekimi başvurusu daha fazla olmuştur (p=0,034). En çok başvurulan kurum eğitim ve araştırma hastaneleri (%70,7) olup en sık konulan yanlış tanı lomber disk herniydi (%38,6). AS tanısı en sık eğitim ve araştırma hastaneleri romatoloji bölümlerinde konulmuştur (%56,6). Erkek hastalarda dış merkezden sevk edilme oranı daha yüksek bulunmuştur (p=0,040). Tedavi sonrası en sık kullanılan ilaç nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlardı (%96). Tedavi öncesinde sabah tutukluğu >30 dakika olan hasta oranı %52,6 olup tedavi sonrasında %21,2'ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the delay in the diagnostic process and the factors that prolong or facilitate the diagnostic process in patients with Ankylosing Spondylitis (AS) in our clinic. Methods: Between November 2023 and October 2024, 99 patients who were diagnosed with AS in the Rheumatology clinic of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital and met the inclusion criteria were included in the study. Results: The mean age of the patients was 39.38±9.96 years and 54.5% were male and 45.5% were female. The most common initial complaint was low back-hip pain and limitation of movement. The mean age at onset of symptoms was 25.8 years and 24.2% of the patients consulted a doctor within 1-3 months. The mean time from the first complaint to diagnosis was 5.8 years. 37.4% of the patients had family history, 60.6% had HLA B27 positivity, and 13.3% had uveitis. 22.2% of the patients visited >6 physicians before diagnosis and the most common clinics were physical therapy and rehabilitation and rheumatology departments. Female patients were more likely to consult a family physician (p=0.034). The most common referral institution was training and research hospitals (70.7%) and the most common misdiagnosis was lumbar disc herniation (38.6%). AS was most commonly diagnosed in the rheumatology departments of training and research hospitals (56.6%). The rate of referral from an external centre was higher in male patients (p=0.040). The most commonly used drug after treatment was nonsteroidal anti-inflammatory drugs (96%). The proportion of patients with morning stiffness >30 minutes was 52.6% before treatment and decreased to 21.2% after treatment.