Çağdaş koruma prensipleri çerçevesinde 1960'lardan günümüze Türkiye'de yazma kitap konservasyon ve restorasyon uygulamaları: Kitap Şifahanesi
Conservation and restoration practices of manuscripts in Turkey from the 1960s to the present within the framework of contemporary conservation principles
  1. Tez No: 899017
  2. Yazar: SERPİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHAMMET BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sanat ve bilim dünyasının bilgi kaynaklarının en başında el yazmaları gelmektedir. Zamanlarının din, tarih, felsefe, dil, coğrafya, fen bilimleri, astroloji gibi çeşitli konularını kapsayan bu eserler, geçmişten bugüne değerli bilgileri aktarmaktadırlar. Türkiye, Selçuklu ile çoğunluğu Osmanlı zamanlarına ait zengin bir el yazması koleksiyonuna sahiptir. Bu çalışmada ilk bölümde, el yazmalarının yazının bulunuşundan günümüze kadar olan evrimi incelenmiştir. Yazı malzemelerinin ve üretim süreçlerinin tarihi süreç içinde nasıl geliştiği ele alınmıştır. İkinci bölümde Süleymaniye Kütüphanesinin oluşumu ve yazma eserler kitap patolojisinin ortaya çıkısı, bölümleri ve işleyişi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, çeşitli nedenlerle hasar gören el yazmalarının korunması ve eski haline getirilmesi için hangi önlemlerin ve işlemlerin uygulandığı açıklanmıştır. Bu bölümde, hasar gören yazmaların hangi koşullarda saklandığı ve zarar görenlerin nerede restore edildiği veya bunun mümkün olup olmadığının belirlenmesi için çalışmalar yapılmıştır. Sonuç bölümünde, el yazmalarının korunması ve restorasyonu konusunda yapılan çalışmaların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Tezin, el yazması olan eserlerin korunması ve onarılması alanında farklı yaklaşımlar sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Manuscripts are among the foremost sources of information in the realms of art and science. Covering a wide array of subjects from their times such as religion, history, philosophy, language, geography, natural sciences, and astrology, these works transmit valuable knowledge from the past to the present. Turkey possesses a rich collection of manuscripts predominantly from the Selçuk and Ottoman periods. This study examines the evolution of manuscripts from the invention of writing to the present day in its first section. It addresses how writing materials and production processes have developed over historical periods. In the second chapter, the formation of the Suleymaniye Library and the emergence of manuscript book pathology, its departments and its functioning are explained. The third section explains the measures and procedures applied for the preservation and restoration of manuscripts damaged for various reasons. It includes studies on the conditions under which damaged manuscripts are stored and the locations where restoration is undertaken, if feasible. In the conclusion section, an evaluation of the work done on the preservation and restoration of manuscripts is included. It is hoped that this thesis will offer new perspectives on the preservation and repair of manuscript Works.