6 haftalık denge ve reaksiyon egzersizlerinin işitme engelli adölesanlarda denge ve reaksiyon süresine etkisi
Effect of 6 weeks balance and reaction exercises on balance and reaction time in hearing impaired adolescents
  1. Tez No: 899021
  2. Yazar: ŞAZİYE ALPARGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, işitme engelli adölesan bireylerde denge ve reaksiyon süresinin gelişiminin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında deney ve kontrol grubunda 10'ar birey yer almıştır. Çalışmada ön test ve son test olarak denge ve reaksiyon testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda deney grubuna uygulanan antrenman programı neticesinde, Deney grubuna uygulanan program sonucunda hem denge düzeyinde hem de reaksiyon sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the development of balance and reaction time in adolescents with hearing impairments. The research was conducted using a quasi-experimental pre-test post-test control group design, one of the quantitative research methods. A total of 20 individuals participated in the study, with 10 individuals in both the experimental and control groups. Balance and reaction tests were administered as pre-tests and post-tests. The results of the study indicated that the training program applied to the experimental group led to statistically significant improvements in both balance levels and reaction times (p0.05).