Luminant landscapes: Optimizing locomotion and interaction invirtual environments
Aydınlatıcı peyzaj: Sanal ortamlarda hareket ve etkileşimioptimize etmek
  1. Tez No: 899030
  2. Yazar: ROMMAN JAHANDIDEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IKHWAN KİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, değişen ışık yoğunluğu ve şeffaflık düzeylerini göz önünde bulundurarak renk ve parlaklığın sanal ortamlarda hareket ve etkileşim üzerindeki etkisini araştırıyor. Birincil amaç, sanal manzaralar içindeki etkileşim ve ışınlanmada sürüklenmeyi ve doğruluğu arttırmaktır. Mimari ortamlarda gerçekleştirilen sanal gerçeklik deneyleri sayesinde, özellikle hareket ve dokunmayı içeren etkileşim yoluyla önemli sürükleyicilik etkileri gözlemleniyor. Başarılı performans için yön bulma ilkeleriyle uyumlu net görsel ipuçlarının önemi vurgulanarak, bakış yoluyla anlık harekete olanak tanıyan göz takipli hareket de araştırılıyor. Renk ve parlaklığın önemli derinlik ipuçları olduğunu kabul eden çalışma, bunların sanal ortamlardaki nesne mesafesi algısındaki rolünü araştırıyor. Zorunlu seçimli ikili karşılaştırma deneyi uygulandı ve veriler Kendall uyum ve tutarlılık katsayısı kullanılarak değerlendirildi. Dört ışık yoğunluğu ve nesne şeffaflığı düzeyinde 12 renk koşulunu inceleyen araştırma, belirli sanal çevre koşullarında renk algısına ilişkin geleneksel inanışlara meydan okuyor. Önceki varsayımların aksine çalışma, sıcak renkler, parlaklık oranları ve algılanan mesafe arasındaki incelikli ilişkileri ortaya çıkararak sanal bağlamlarda renk ve parlaklık etkilerinin karmaşıklığının altını çiziyor. Bu araştırmanın bulguları, özellikle renk ve aydınlatma seçimi açısından sanal gerçeklik arayüzlerinin tasarımı için değerli rehberlik sunmaktadır. Bu unsurların optimize edilmesiyle sanal ortamlardaki etkileşimler, yön bulma ve göz izleme hareketleri geliştirilebilir ve böylece genel kullanıcı deneyimi iyileştirilebilir. Bu çalışma, görsel ipuçları, çevresel faktörler ve sanal gerçeklikteki kullanıcı algısı arasındaki etkileşimin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunarak daha sürükleyici ve etkili sanal deneyimlerin önünü açıyor.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of color and luminance on locomotion and interaction within virtual environments, considering varying light intensity and transparency levels. The primary objective is to enhance immersion and accuracy in interaction and teleportation within virtual landscapes. Through virtual reality experiments conducted in architectural environments, significant immersion effects are observed, particularly through locomotion and interaction involving touch. Eye- tracking locomotion is also explored, enabling instantaneous motion by gazing, highlighting the importance of clear visual cues aligned with wayfinding principles for successful performance. Recognizing color and luminance as crucial depth cues, the study delves into their role in object distance perception within virtual environments. A forced-choice pairwise comparison experiment is employed, and data is evaluated using the Kendall coefficient of agreement and consistency. By examining 12 color conditions across four light intensity and object transparency levels, the research challenges conventional beliefs regarding color perception in specific virtual environmental conditions. Contrary to previous assumptions, the study reveals nuanced relationships between warm colors, luminance rates, and perceived distance, underscoring the complexity of color and luminance effects in virtual contexts. The findings of this research offer valuable guidance for the design of virtual reality interfaces, particularly in terms of color and lighting selection. By optimizing these elements, interactions, wayfinding, and eye-tracking locomotion in virtual environments can be enhanced, thereby improving the overall user experience. This study contributes to a deeper understanding of the interplay between visual cues, environmental factors, and user perception in virtual reality, paving the way for more immersive and effective virtual experiences.