Psoriasis vulgaris hastalarında psoriasis alan şiddet indeksi, beden kitle indeksi ve diğer inflamatuar belirteçlerin prognostik nutrisyonel indeks ile ilişkisi
In patients with psoriasis vulgaris, the relationship between psoriasis severity area index, body mass index, and other inflammatory markers wi̇th the prognostic nutritional index
  1. Tez No: 899038
  2. Yazar: HATİCE BANKOĞLU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Psoriazis sistemik inflamasyonla giden ve buna bağlı olarak beraberinde kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, hiperlipidemi, serebrovasküler hastalıklar, inflamatuar bağırsak hastalığı gibi birçok komorbiditenin eşlik ettiği kronik dermatozdur. Hastalığın şiddetini, sistemik inflamasyonu tespit etmek komorbidite gelişimi önleme açısından da önemlidir. Bu nedenle kolay ulaşılabilir, düşük maliyetli belirteçlere ihtiyaç vardır. Psoriazis hastalarında inflamasyonu gösteren hastalık şiddeti ile korele, hasta takibinde kullanılabilecek biyobelirteçler tespit etmek araştırmamızın amacıdır. Gereç ve Yöntem: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne Ocak 2018- Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran, kronik hastalığı bulunmayan psoriazis tanılı 79 psoriazis hastası ve aynı tarihlerde dermatoloji kliniğine başvurmuş kronik hastalığı bulunmayan 64 kişi dahil edildi. Hastaların cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, hastalık süresi, sigara kullanımı gibi verileri retrospektif olarak kaydedildi. Hastaların rutin kontrolleri sırasında bakılan serum hemogram, biyokimya ve c-reaktif protein değerleri kaydedildi. Hastalık şiddetini ve aktivitesi değerlendirirken Psoriazis Alan Şiddet İndeksi (PASI) kullanıldı. Prognostik nutrisyonel indeks (PNI), nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit lenfosit oranı (TLO), c-reaktif protein, sistemik immüninflamatuar indeksin (SII) hastalık şiddeti ile ilişkisi retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunda kontrol grubuna göre CRP skoru, nötrofil sayısı, NLO, TLO VE SII değerleri yüksek, albümin, lenfosit ve PNI değeri ise düşük olarak bulunmuştur. CRP skoru, nötrofil sayısı, NLO, TLO VE SII istatiksel olarak kontrol grubuna göre anlamlı yüksek (p10 olan orta-şiddetli psoriazis grubunda artmış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. PNI, NLO, TLO, CRP, albümin değerleri arasında PASI skoru açısından anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriazis is a chronic dermatosis accompanied by systemic inflammation leading to various comorbidities such as cardiovascular diseases, diabetes, hyperlipidemia, cerebrovascular diseases, and inflammatory bowel disease. Assessing the severity of the disease to detect systemic inflammation is important for preventing the development of comorbidities. Therefore, there is a need for easily accessible, low-cost markers. The aim of our study is to identify biomarkers correlated with disease severity that can be used for patient monitoring. Materials and Methods: A total of 79 psoriazis patients diagnosed with psoriazis without any chronic diseases who applied to the Dermatology Polyclinic of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital between January 2018 and November 2023, and 64 individuals without any chronic diseases who applied to the dermatology clinic during the same period were included in the study. Data such as patients' gender, age, body mass index, duration of the disease, and smoking status were retrospectively recorded from the records. Serum hemogram, biochemistry, and C-reactive protein values obtained during routine patient visits were recorded. Psoriazis Severity Area Index was used to evaluate disease severity and activity. The relationship between prognostic nutritional index, neutrophil-lymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, C-reactive protein, and systemic immüne-inflammatory index with disease severity was retrospectively evaluated. Results: In the patient group, compared to the control group, CRP score, neutrophil count, NLR, PLR, and SII values were high, while albumin, lymphocyte, and PNI values were found to be low. CRP score, neutrophil count, NLR, PLR, and SII were significantly higher (p10, it did not show a statistically significant relationship. There was no significant relationship between PNI, NLR, PLR, CRP, albumin values, and PASI score (p>0.05).