Sağlık çalışanlarındaki sağlık anksiyetesi ve ortoreksiya nervoza arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin ve ruminasyonun düzenleyici rolü
The moderating roles of perfectionism and rumination in the relationship between health anxiety and orthorexia nervosa in healthcare workers
  1. Tez No: 899039
  2. Yazar: KÜBRA KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EYRENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarındaki sağlık anksiyetesi ve ortoreksiya nervoza arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin ve ruminasyonun düzenleyici rolünü incelemektir. Bu doğrultuda çalışma örneklemi çeşitli sağlık kurumlarında görev alan 224 sağlık çalışanı (doktor, diyetisyen, hemşire, fizyoterapist, diş hekimi, ebe ve sağlık teknikeri) oluşturmaktadır (196 kadın/ 28 erkek). Araştırma verileri çevrimiçi platformlar aracılığı ile Google Forms üzerinden toplanmıştır. Katılımcılara Google Forms aracılığı ile gönderilen Bilgilendirilmiş Onam Formunun onaylanmasının ardından, Demografik Bilgi Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ), Orto-11, APS Mükemmeliyetçilik Ölçeği (APSMÖ) ve Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ) gönderilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, sağlık çalışanlarında sağlık anksiyetesi ile uyumsuz mükemmeliyetçilik ve ruminasyonun pozitif, yaşın negatif yönde ilişkili olduğu, ayrıca uyumlu mükemmeliyetçilik ile uyumsuz mükemmeliyetçilik ve ruminasyonun pozitif, yaşın negatif ilişkili olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak uyumsuz mükemmeliyetçiliğin ruminasyon ile pozitif yönde ilişkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Son olarak sağlık anksiyetesi ile ortoreksiya nervoza arasındaki ilişkide uyumsuz mükemmeliyetçilik ve ruminasyonun düzenleyici rolüne ilişkin yapılan moderatör analizi sonuçları bu ilişkinin anlamlı olmadığını göstermiştir. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the moderating role of perfectionism and rumination in the relationship between health anxiety and orthorexia nervosa among healthcare professionals. The study sample consists of 224 healthcare professionals (doctors, dietitians, nurses, physiotherapists, dentists, midwives, and health technicians) working in various healthcare institutions (196 women/28 men). Data were collected through Google Forms via online platforms. After obtaining consent through the Informed Consent Form sent via Google Forms, participants were sent the Demographic Information Form, Health Anxiety Scale (HAS), Orthorexia 11 (Ortho-11), Adaptive Perfectionism Scale (APS) and Ruminative Thought Style Questionnaire (RTSQ). According to the findings of the study, health anxiety among healthcare professionals was positively related to maladaptive perfectionism and rumination, and negatively related to age. Furthermore, adaptive perfectionism was positively related to maladaptive perfectionism and rumination, and negatively related to age. Additionally, it was found that maladaptive perfectionism was positively related to rumination. Finally, the results of the moderator analysis regarding the moderating role of maladaptive perfectionism and rumination in the relationship between health anxiety and orthorexia nervosa indicated that this relationship was not significant. The findings have been discussed within the framework of the literature.