Kur'an'da ihsan kavramı
The Concept of the 'ihsan' that is beneficence in the Qur'an
- Tez No: 89906
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İhsan, geniş kapsamlı bir kavram olup, insanın tüm davranış biçimleriyle yakından ilgilidir. İyilik etme, ikram etme, güzel davranma, bağışlama, lütuf, yardım ve cömertlik manalarına gelen“ihsan”; insanları olgunlaştıran, dürüst olmalarını sağlayan güzel bir erdemdir. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de ihsan edenleri sevdiğini bildirerek, insanları ihsan etmeye teşvik etmektedir. İhsan, emrolunan şeyleri uygun bir şekilde yerine getirmek demektir. Binaenaleyh dinî vazifelerin herhangi birisini adap ve şartlarına uygun olarak yerine getirmek ihsandır. Bu hususla ilgili olarak Hz. Peygamber (s.a.v.) ihsan'ı şöyle tarif etmiştir:“İhsan; Allah'a O'nu görüyormuş gibi ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmüyor isen de muhakkak ki O seni görüyor.”Bu şekilde ihsan, görevi en güzel şekilde yapmak demektir. İhsan, toplumun gelişmesinde ve toplumsal dayanışmada çok önemli roller oynar. Bunlar: 1. Toplumun sağlıklı bir yapıya kavuşmasına katkıda bulunur. 2. Ferdi ve toplumu, dinamik, bilinçli ve yardımsever bir yapıya kavuşturur. 3. İnsanlara karşı saygılı olmayı ve fertlerin birbirleri ile olan ilişkilerinin daha sağlıklı bir düzeyde geliştirilmesini sağlar. Şu halde, insanın, tüm ahlakî erdemleri ihtiva eden ihsan vasfını kazanması hem maddî hem de manevî yönden huzurlu olmasına sebep olur.
Özet (Çeviri)
The Jury: Prof. Dr. Sadık KILIÇ“İhsan”, a concept with a wide range, is related to all forms of human behaviour.“İhsan”, which may mean charity, good deed, forgiveness, help and generosity, is a virtue making human beigns mature and honest. God Allmighty states in the Qur'an that He likes people who do“ihsan”and encourages them to do“ihsan”. Fulfilling the commendments properly is“ihsan”. Therefore, performing any of the religious duties properly is“ihsan”, Prophet Mohammed (may pace be up on him) defines ihsan as,“ihsan means performing religious obligation as if you see God; although you can not see Him, He surely sees you.”That is,“ihsan”means fulfilling the duties in the best way possible.“İhsan”plays significant roles in social development and cooperation. These are: Lit contributes to establish a healty social structure. 2. It help establish a society where individuals care, act and help individually and collectively, dynamically and consciaously. 3. It helps establish mutual respect among people. That is, possessing“ihsan”which embodies all ethical virtues, gives one spiritual and material peace.