Silah(sız)lanma ve barışı korumada Avrupa Birliği'nin değişen rolü
The changing role of the European Union in (dis)armament and peacekeeping
  1. Tez No: 899080
  2. Yazar: EFE HALİL CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK MÜGE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Avrupa Birliği'nin dünyada barışı ve silahsızlanmayı sağlamada yürüdüğü yolu, bu yolda yürüttüğü politikalarda değişimleri gözlemlemek, güvenlik alanında başarılı olup olmadığını tespit etmek ve AB'nin Avrupa kıtasında barışı korumadaki rolünün önemini araştırmaktır. Bu rolün önemini betimleyebilmek ve AB'nin barış ve silahsızlanmayı desteklemek adına yürüttüğü çalışmaların ve çatışma unsurlarının olduğu dönemlerde silahlanmasının altında yatan sebeplerin ortaya çıkarılması adına nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bu tez çalışması, tarihsel bir perspektife sahip olacaktır. Literatürde AB'nin kıta ve dünya barışını sağlamak için yaptığı çalışmalar yer almaktadır, bu tez çalışması AB'nin barışı korumada sorumluluk almasına neden olan kanlı Avrupa tarihini, AB'nin ekonomik iş birliklerini korumak için kıta dışında barış ortamı yaratan çalışmalarını, AB'nin barışı korumadaki rolünün nasıl geliştiğini ve değiştiğini, kıtadaki güvenlik konusunda hangi öneme sahip olduğunu bir bütün olarak açıklaması nedeniyle önemlidir. Ayrıca AB, barış ve silahsızlanma alanında birçok politika benimsemiş ve birçok anlaşma imzalamıştır. Ancak kendi yürüttüğü savunma sanayii çalışmaları ve silah ticareti gibi silahsızlanma adına tehdit unsurları hala fazla sayıdadır. Yürütülen anlaşmalar ve politikalar barışı ve tam silahsızlanmayı getirmemiştir. Bu çalışma, dünya barışını ve tam silahsızlanmayı getirmek için AB'nin örnek politikalarını öne çıkarabilecek potansiyele sahiptir. AB, 27 ülkenin tarihini içeren geniş bir alandır. Çalışmanın sınırları AB'nin barış adına yaptığı çalışmalar ve Avrupa Konseyi'nin silah ticaretine ilişkin yayınlarına ait içerik analizi ile çizilmiştir. Rusya-Ukrayna krizinin AB'nin silahlanmasına ne ölçüde etki ettiği ve politika yürütmede ideolojik değişimlerin önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to observe the path of the European Union in ensuring peace and disarmament in the world, to observe the changes in the policies it carries out on this path, to determine whether it is successful in the field of security, and to investigate the importance of the EU's role in maintaining peace in the European continent. Qualitative research methods were used to describe the importance of this role and to reveal the underlying reasons for the EU's efforts to support peace and disarmament and its armament in periods of conflict. This thesis will have a historical perspective. In the literature, there are studies carried out by the EU to ensure continental and world peace. This thesis study includes the bloody European history that caused the EU to take responsibility for maintaining peace, the EU's efforts to create a peaceful environment outside the continent in order to protect economic cooperation, the EU's efforts to maintain peace. It is important because it explains as a whole how its role in protection has developed and changed, and what importance it has in terms of security on the continent. In addition, the EU has adopted many policies and signed many agreements in the field of peace and disarmament. However, there are still many threats to disarmament, such as its own defense industry activities and arms trade. The agreements and policies implemented did not bring peace and complete disarmament. This study has the potential to highlight the exemplary policies of the EU to bring world peace and complete disarmament. The EU is a large area containing the history of 27 countries. The boundaries of the study were drawn by the content analysis of the EU's efforts for peace and the European Council's publications on arms trade. The extent to which the Russia-Ukraine crisis affected the armament of the EU and the importance of ideological changes in policy execution were discussed.