The effect of metacognitive reading strategies training on EFL students' critical reading skills: A quasi experimental study
Üstbilişsel okuma stratejileri eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin eleştirel okuma becerilerine etkisi: Yarı deneysel bir çalışma
- Tez No: 899089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜGE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Eleştirel okuma, öğrencilerin farklı metin boyutlarını yorumlamalarını ve analiz etmelerini gerektiren karmaşık bir etkinliktir. Stratejileri etkili bir şekilde kullanmak öğrencilerin akademik performansını artırmada önemli bir faktör olarak görüldüğünden, öğrencilerin stratejileri etkili bir şekilde nasıl kullanacakları konusunda eğitilmeleri ön plana çıkmıştır. Bu anlamda, öğrenme sürecinin düzenlenmesi, öğrencilerin okuma stratejilerini kullanma, düzenleme ve farkındalıklarını geliştirmelerine yardımcı olan üst bilişsel okuma stratejilerinin kullanılmasını gerektirmektedir. Ancak üst bilişsel strateji eğitimi ve eleştirel okumayı ele alan çalışmalar alan yazında yaygın değildir. Bu nedenle, bu çalışma, Bilişsel Akademik Dil Öğrenme Yaklaşımı (CALLA) modeli aracılığıyla üst bilişsel okuma stratejisi eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin eleştirel okuma becerileri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Yarı deneysel çalışmada nicel ve nitel veri toplamak için anketler, başarı testleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, sesli düşünme protokolleri ve öğrenci yazıları kullanılmıştır. Veriler istatistiksel testler ve içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular, kontrol ve deney gruplarının üst bilişsel strateji kullanımı, üst bilişsel farkındalık düzeyleri ve eleştirel okuma puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını, ancak her iki grubun da kendi puanlarını geliştirdiğini göstermiştir. Bu doğrultuda, bu çalışma ile önceki çalışmalar arasındaki benzerlik ve farklılıkların tartışılmasına dayalı olarak üst bilişsel farkındalığın geliştirilmesi ve eleştirel okuma dersinin tasarlanması için öneriler sunulmuştur. Ayrıca, İngilizce öğrencileri, öğretmenleri ve materyal tasarlayanlar için de bazı çıkarımlar sağlanmıştır. Son olarak, çalışmanın sınırlılıklarına değinilerek gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Critical reading is a complex activity requiring learners to interpret and analyse different text dimensions. Since using strategies effectively is regarded as an important factor in improving learners' academic performance, training students on how to use strategies effectively has come to the fore. In this sense, regulation of the learning process requires using metacognitive reading strategies (MRS) which help students improve students' use, regulation and awareness of reading strategies. However, studies dealing with metacognitive strategy training and critical reading are not common in the literature. Therefore, this study aims to explore the effects of metacognitive reading strategy training on EFL students' critical reading skills via The Cognitive Academic Language Learning Approach (CALLA) model. The quasi-experimental study used inventories, questionnaires, achievement tests, semi- structured interviews, think-aloud protocols, and student reflections to collect quantitative and qualitative data. The data were analysed through statistical tests and content analysis technique. The findings found no statistically significant difference between the control and experimental groups' metacognitive strategy use, metacognitive awareness levels, and critical reading scores although both groups improved their internal scores. Accordingly, the procedure for enhancing metacognitive awareness and designing critical reading course was proposed based on the discussion of similarities and differences between this study and previous studies. Then, some implications were provided for EFL students, teachers, and material designers. Lastly, suggestions for further research were presented by referring to the limitations of the study.