Primipar kadınlarda doğuma ilişkin travma algısının cinsel sorunlar ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the perfection of trauma related to childbirth on sexual problems and sexual quality of life in primiparous women
  1. Tez No: 899090
  2. Yazar: SAMİYE BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, primipar kadınlarda doğuma ilişkin travma algısının cinsel sorunlar ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara ili Altındağ İlçesi Karapürçek Mahallesinde bulunan dört Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Ankara İlinde, Altındağ İlçesi Karapürçek Mahallesine bağlı ASM'lere kayıtlı doğum yapmış kadınlar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü G*Power bilgisayar programında güç analizi kullanılarak belirlenmiş ve 181 olarak bulunmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğuma İlişkin Travma Algısı Ölçeği (DİTAÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS 25,0 programında yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between trauma perception related to childbirth and sexual problems and quality of sexual life in primiparous women. The study was carried out in four Family Health Centers (FHCs) located in Karapürçek Neighborhood of Altındağ District of Ankara Province. The population of the study consisted of women in the postpartum period of four-six months who gave birth vaginally for the first time registered in the determined FHCs. The sample size was determined using power analysis in the G*Power computer program and was found to be 181. The data were collected using the Descriptive Information Form, the Trauma Perception Scale Related to Childbirth (TPSRC), the Arizona Sexual Life Scale (ASLS) and the Sexual Life Quality Scale (SLQS) using the face-to-face interview method. The analysis of the data was carried out in the IBM SPSS 25,0 program. Unpaired samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and regression analysis were used in statistical evaluations.