Konsept otellerde aydınlatma ve renk harmonisinin iç mekân tasarımına etkileri (Antalya ölçeğinde bir örnek)
Effects of lighting and color harmony on interior design in concept hotels (an example in Antalya)
- Tez No: 899105
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İç mekânlarda renk ve aydınlatmanın insanlar üzerindeki psikolojik etkilerinin ele alındığı bu çalışmada, ilk olarak mekân kavramına değinilmiştir. Farklı yorumcu ve düşünürlerin, mekânın tanımı ile ilgili düşünce ve tanımlarına yer verildikten sonra, mekânda algı ve bunların alt başlıklarına değinilmiştir. Mekânda algı, insanların renk ve aydınlatmayla, mekânı algılamasını tamamen değiştirir. Aydınlatma ve renk ile ilgili detaylı araştırma uzman görüşleri alınarak, algı, fizyolojik ve psikolojik olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada Antalya ili Kemer ilçesinde bulunan NG Phaselis Bay Otel örneği üzerinden renk ve aydınlatmanın iç mekândaki etkileri incelenmiş, uzman görüşleri alınmış ve tasarımcılarıyla renk, aydınlatma ve dekorasyon üzerine görüşmeler sağlanmıştır. Bu çalışmanın beş yıldızlı otellerde renk ve aydınlatma üzerine tasarımda fikir vermesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the psychological effects of color and lighting on people in interior spaces are discussed, the concept of space is first mentioned. After giving place to the thoughts and definitions of different commentators and thinkers about the definition of space, perception in space and their sub-headings are mentioned. Perception in space completely changes the way people perceive space with color and lighting. Detailed research on illumination and color is discussed physiologically and psychologically by taking expert opinions. In this study, the effects of color and lighting on the interior of the NG Phaselis Bay Hotel in Kemer, Antalya, were examined, expert opinions were taken, and interviews were held with the designers on color, lighting and decoration. It is aimed that this study will provide ideas on color and lighting in the design of five-star hotels.