Karbapenem dirençli ve karbapenem duyarlı pseudomonas aeruginosa kökenlerinin antibiyotik duyarlılıklarının karşılaştırılması ve karbapenem dirençli kökenlerde bazı karbapenemaz genlerinin araştırılması
Comparison of antibiotic susceptibilities of carbapenem resistant and carbapenem sensitive pseudomonas aeruginosa strains and investigating some carbapenemase genes in carbapenem resistant strains
  1. Tez No: 643527
  2. Yazar: VECİHE AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Karbapenem dirençli (CRPA) ve karbapenem duyarlı (CSPA) P. aeruginosa kökenlerinin diğer antibiyotiklere duyarlılıklarının karşılaştırılması ve karbapenem dirençli olan kökenlerdeki karbapenemaz genlerinin varlığının tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmaya 50 adet CRPA ve aynı dönemde izole edilen 251 tane CSPA dahil edildi. Antibiyotik duyarlılıkları otomatize sistem kullanılarak saptandı. CRPA kökenlerindeki karbapenemaz genlerinin (blaIMP, blaSPM, blaAIM, blaNDM, blaOXA-48, blaKPC) varlığı multipleks polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle araştırıldı. Kökenlerin en fazla yara (%32,6), idrar (%30,6) ve balgam (%16,9) örneklerinden ve yoğun bakım üniteleri dışındaki diğer kliniklerden izole edildiği tespit edildi. Kökenlerin en dirençli olduğu antibiyotikler netilmisin (%41,5), levofloksasin (36,5), piperasilin (%33,2) ve piperasilin/tazobaktam (%31,9) idi. İmipenem ve meropenem direnç oranları sırasıyla %15,6 ve %11,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare the sensitivity of carbapenem resistant (CRPA) and sensitive P. aeruginosa (CSPA) strains to other antibiotics and to determine the presence of carbapenemase genes in carbapenem resistant strains. Fifty CRPA and 251 CSPA isolated in the same period were included into the study. Antibiotic susceptibilities were determined using the automated system. The presence of carbapenemase genes (blaIMP, blaSPM, blaAIM, blaNDM, blaOXA-48, blaKPC) in CRPA strains were investigated by multiplex polymerase chain reaction method. It was determined that the strains were isolated most frequently from wound (32.6%), urine (30.6%) and sputum (16.9%) samples and from the clinics other than intensive care units. Antibiotics which the strains were most resistant, were netilmicin (41.5%), levofloxacin (36.5%), piperacillin (33.2%) and piperacillin/tazobactam (31.9%). The resistance rates of imipenem and meropenem were found 15,6% and 11,9% respectively.