Nicel ve nitel CUSUM kontrol grafikleri ile bir kalitekontrol çalışması
A quality control study with variable and attribute cusum control charts
  1. Tez No: 89914
  2. Yazar: MEHMET SUPHİ ÖZÇOMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NİCEL VE NİTEL CUSUM KONTROL GRAFİKLERİ İLE BİR KALİTE KONTROL ÇALIŞMASI Mehmet Suphi ÖZÇOMAK Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erkan OKTAY 1999 -SAYFA: 154 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Erkan OKTAY Yrd.Doç.Dr. Üstün ÖZEN Yrd.Doç.Dr. Uğur YAVUZ Bu çalışmada ülkemizde son yıllarda uygulama alanı bulan ve büyük şirketler tarafından yeni kullanılmaya başlanan“Nicel ve Nitel CUSUM Kontrol Grafiklerinin”tanıtımı yapılmış ve söz konusu grafikler kullanılarak otomotiv sanayii için döküm parçalan üreten bir işletmede istatistiksel proses kontrol (ÎPK) uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kalite ve kalite kontrolünün tanımlan yapılarak konu ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. Ayrıca kalite kontrolünün istatistikle olan ilgisi izah edilmiştir. ikinci bölümde istatistiksel proses kontrolü(ÎPK)'nün anlamı ve önemi izah edilerek İPK'da kullanılan teknikler kısaca izah edilmiştir. Üçüncü bölümde“Nicel CUSUM Kontrol Grafikleri”üzerinde durulmuştur. Bu bölümde nicel CUSUM kontrol grafiklerinin çeşitleri örneklerle incelenmiştir. Dördüncü bölümde“Nitel CUSUM Kontrol Grafikleri”anlatılmıştır. Bu bölümde standart nitel CUSUM kontrol grafiklerinin yanı sıra poisson ve binom dağılımı gösteren veriler için nitel CUSUM kontrol grafiklerin nasıl düzenleneceği gösterilmiştir. Tezin son bölümü olan uygulama kısmında otomotiv sanayii için döküm parçalan üreten bir işletmede nicel ve nitel CUSUM kontrol grafikleri kullanılarak İPK uygulaması yapılmıştır. Bu bölümde işletmede 17.05.1999 - 25.06.1999 tarihleri arasında kırk gün boyunca üretilen debriyaj merkezi silindir parçasının sertlik değerleri kullanılarak nicel CUSUM kontrol grafikleriyle İPK uygulaması yapılmıştır. Aynı şekilde bu tarihte üretilen debriyaj merkezi silindir parçalarından kusurlu-kusursuz kontrolü yapılmak sureti ile elde edilen veriler kullanılarak, nitel CUSUM kontrol grafikleri ile İPK uygulaması icra edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A QUALITY CONTROL STUDY WITH VARIABLE AND ATTRD3UTE CUSUM CONTROL CHARTS Mehmet Suphi OZCOMAK Advisor: Asst. Prof. Erkan OKTAY 1999-PAGE:154 Jury: Asst. Prof. Erkan OKTAY Asst. Prof. Üstün ÖZEN Asst Prof. Uğur YAVUZ In this study,“Variable and Attribute CUSUM Control Charts”that have found application area in Turkey in the last years have been decribed and a statistical process control (SPC) has been conducted by using the considered charts in an organization producing enumeration fragments for the automotive industry. In the first part of the study, quality and quality control are defined and concepts related with the subject are explained. In addition, connection of quality control with statistics is touched on. In the second chapter, meaning and importance of statistical process control (SPC) is expressed and methods used in SPC are dealt with shortly. In the third chapter,“Variable CUSUM Control Charts”are emphasized. In this part, types of variable CUSUM control charts are examined by different examples. In the fourth chapter,“Attribute CUSUM Control Charts”are described. In this part, in addition to the standard attribute CUSUM control charts, the way of designing attribute CUSUM control charts for data showing poisson and binomial distribution is also showed. In the last part of the thesis, which constitute the application part, a SPC application in an organization producing enumeration fragments for the automotive industry has been conducted by using variable and attribute CUSUM control charts. In this part, a SPC application is conducted with variable CUSUM control charts by using the severity value of clutch pedal central cylinder fragment produced within a forty day period from 05.17.1999 to 06.25.1999 Likewise, by using the data obtained by making defective-complete control from clutch pedal central cylinder fragments produced within the period, a SPC application with attribute CUSUM control charts is conducted.