Üniversite öğrencilerinin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri ben durumları ve sosyo-ekonomik düzeyleri aralarındaki ilişkiler
Of the university students the relations among the variations level of learned resourcefuilness criterion ego stuation and level of socio-economic
- Tez No: 89913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ÖĞRENİLMİŞ GÜÇLÜLÜK DÜZEYLERİ BEN DURUMLARI VE SOSYO-EKONOMİK DÜZEYLERİ ARALARINDAKİ İLİŞKİLER Safiye SARICI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL 1999 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Fikri KOKSAL Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri, ben durumları, sosyo-ekonomik düzey, üniversite yaşantısı ve cinsiyet aralarındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, öğrenilmiş güçlülük düzeyinin belirlenmesinde; Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği, ben durumlarının belirlenmesinde altı alttestten oluşan Giessen Testi-Ben Formu kullanılmıştır. Ölçekler 1998-1999 öğretim yılında, Atatürk ve Uludağ Üniversitelerinde, 1. ve 4. sınıfta, Matematik, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümle rinde öğrenim görmekte olan, 257' si erkek ve 239'u kız olmak üzere toplam, 496 deneğe uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Öğrenilmiş güçlülük düzeyi yükseldikçe, sosyal uyum, bağımsızlık, kontrolsüzlük depresiflik, açıklık ve sosyal güçte şüphe düzeyleri de yükselmektedir. Erkek ve kız öğrencilerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri karşılaştırıldığında; erkek öğrencilerin öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.III Sosyo-ekonomik düzey ile sosyal uyum, kontrol- kontrolsüzlük, hipomaniklik - depresiflik, ve sosyal güç-sosyal güçte şüphe düzeyleri aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sosyo - ekonomik düzey ile bağımsızlık - bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuş; üst ve orta sosyo-ekonomik düzeye mensup bireylerin bağımsızlık düzeyleri birbirle rine yakın bulunmuş, bağımsızlık düzeyi açısından alt sosyo-ekonomik düzeye mensup bireylerin bağımsızlık düzeyleri üst ve orta sosyo - ekonomik düzeye mensup bireylerden daha yüksek bulunmuştur. Sosyo-ekonomik düzey ile açıklık-kapalılık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuş, alt sosyo-ekonomik düzeyden gelen bireyler açıklık düzeyleri en yüksek bulunurken, bunu üst ve orta sosyo-ekonomik düzeyden gelen öğrenciler takip etmektedir. Sosyo-ekonomik düzey ile öğrenilmiş güçlülük arasındaki fark incelendiğinde; öğrenilmiş güçlülük düzeyleri açısından alt ve üst sosyo - ekonomik düzeye mensup bireyler arasında anlamlı bir fark bulunmamış, orta sosyo - ekonomik düzeyden gelen bireylerin öğrenilmiş güçlülük düzeyleri en yüksek bulunmuştur. Üniversite yaşantısı (l.ve 4. sınıf) ile öğrenilmiş güçlülük arasında 4. Sınıfların lehine olan fark anlamlı bulunmuştur. Cinsiyet ile bağımlılık-bağımsızlık düzeyleri arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Ben durumları ile cinsiyet arasındaki ilişki incelendiğinde; sosyal uyum, kontrol, hipomaniklik, açıklık, sosyal güçte şüphe düzeyleri açısından kızların lehine olan fark, olumsuz sosyal uyum, kontrolsüzlük,' depresiflik, kapalılık ve sosyal güç düzeylerinde erkeklerin lehine olan fark anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTERS THESIS OF THE UNİVERSİTY STUDENTS THE RELATIONS AMONG THE VARIATIONS LEVEL OF LEARNED RESOURCEFULNESS CRITERION EGO STUATİON AND LEVEL OF SOCİO-ECOMOMİC Safiye SARICI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fikri KOKSAL 1999 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Fikri KOKSAL In definition of the relations among the variations, scanning method has been applied. In accumulating the data, the personal fact file which has been formed by the researcher, in defining the level of learned resourcefulness criterion, in defining I cases Giessen-Test. I case form which consist six sub-test has been used. Criteria in. 1998-1999 Academic year, in Atatürk and Uludağ universities, in first and fourth classes, in departments of Mathematics. Biology, Turkish language and literature, guidance and psychological consultation, 257 male and 239 female, total 496 subject, have been applied. According to the result, of the research, as the level of learned resourcefulness increase their level of suspicion, social a deputation independence, lack of self control, openness and in social power, increase as well. In comparison of learned resourcefulness with the levels male and female students, the level of male students was found to be higher. Between socio - economic level and social adaptation, hypermania, depression social power, the level of suspicion a very meaningful difference hasn't been diognesed. Between the socioeconomic level dependence - independence levels a very meaningful difference has been noticed.V The level of independence of the individuals from highest and medium income brackets was proved to be very close to each other, from the point of view of in dependence level the members from lower income bracketsond socio - economics conditions, the level of independence was understood to have been higher than those who are from higher levels. Fairly meaningful, difference between socio - economic levels and openness and closeness was realized, while the level of openness was higher among the members from lower income units was the highest, the students, from medium income levels succeeded them and students from to be the poorest. When the difference between socioeconomic level and learned resourcefulness was studied. from the point of view of learned resourcefulness a very meaningful difference wasn't noticed among the members from the lowest and the highest income levels but the level of learned resourcefulness was proved to be the highest among the subjects from the medium income levels. Between the university life (of 1-4 years ) and learned resourcefulness, in meaningful difference in favour of 4 years students was detected. No meaningful difference was seen about sex in dependence or independence. When the relation between I case and sex. the difference which is in favour of girls in view of the levels of social adaptation, control, hypermania, openness and social power which was found quite meaningful.