Cyprinus Carpio (Sazan Balığı)'da sindirim sisteminden probiyotik özellikli bakterilerin izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of probiotic bacteria from the digestive system of Cyprinus Carpio (Carp)
- Tez No: 899153
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOYUN, DOÇ. DR. FADİME ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cyprinus carpio (sazan balığı) bütün dünyada yaygınlık gösteren, besin değeri açısından tercih edilen, gerek doğal gerekse kültürü yapılabilen bir balık türüdür. Bilinen bu özelliğinden dolayı büyüme kondisyonunun artırılması ve immün sistemlerinin dayanıklı hale getirilmesi oldukça önemlidir. Probiyotikler ise yeterli miktarda alındıklarında canlının sindirim ve bağışıklık sistemini destekleyen ve böylece canlının sağlıklı kalmasına olumlu katkılar sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Bu tez, C. carpio (sazan balığı) türünün sindirim kanalındaki bazı probiyotik bakterilerin eldesine yönelik bir çalışmadır. Hayvanların sindirim sisteminde bulunan bazı bakteri türleri, yemden yararlanma, balık sağlığı, çevre kalitesinin ve mikroorganizmaların iyileştirilmesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca bazı bakteriler ise gastrointestinal kanalda önemli rol oynar ve sindirim sisteminde birkaç farklı enzim üreterek konakçının metabolizmasına katkıda bulunabilir. Bu tez çalışmanın amacı sazan balığının bağırsaklarından izole edilen bakterilerin probiyotik özelliklerinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Cyprinus carpio (common carp) is a globally widespread fish species that is highly valued for its nutritional benefits and is cultivated both naturally and in aquaculture. Due to these well-known characteristics, enhancing the growth condition and fortifying the immune systems of common carp is crucial. Probiotics are live microorganisms that, when administered in adequate amounts, support the digestive and immune systems of the host, thereby contributing positively to overall health. This thesis will focus on the isolation of certain probiotic bacteria from the digestive tract of C. carpio (common carp). Some bacterial species present in the digestive systems of animals play significant roles in feed utilization, fish health, environmental quality improvement, and enhancement of microorganisms. Additionally, some bacteria in the gastrointestinal tract play important roles and contribute to the host's metabolism by producing several different enzymes in the digestive system. The aim of this thesis is to determine the probiotic characteristics of bacteria isolated from the intestines of common carp (C. carpio).