Exploring the liminal mind style in George Orwell's coming up for air and the road to wigan pier
George Orwell'in coming up for air ve the road to wigan pier kitaplarında eşikteki zihinsel üslubun incelenmesi
  1. Tez No: 899157
  2. Yazar: MERVE PEKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HATİCE SEZGİ SARAÇ DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yirminci yüzyıl insanları onları yeni şekillenen dünyanın dinamiklerini anlamaya yönelten hızlı değişen tarihsel olaylar yaşadı. Britanya'nın modern dünyada dünya savaşları arasındaki bu süreci, zihinleri sosyalist ve kapitalist fikirler, modernist ve geleneksel yaşam tarzları arasında dönen ve modern dünyada ait olduğu yeri bulamayan oto-diegetik orta sınıf anlatıcıları sunan Orwell'in Coming Up for Air (1939) ve The Road to Wigan Pier (1937) adlı eserlerinde sergilenmektedir. Coming Up for Air' de, dünya savaşları arasında yaşayan orta sınıf anlatıcı, modern dünya ve sınıf meselelerine ilişkin fikirlerini sunuyor. The Road to Wigan Pier'de, anlatıcı, işçi sınıfının zorlu koşullarını gözlemlemek için Kuzey İngiltere'ye seyahat eder. Orta sınıf anlatıcılarının yaşamları güvenli bir konumdan istikrarsızlığa doğru kayar ve kimlik kaybı yaşarlar. Statü kaybı ve yerinden edilmişlik duygusu, gelecekleri ve toplumdaki yerleri konusunda kafa karışıklığına ve belirsizliğe neden olur. Her iki kitapta da anlatıcılar ne tamamen işçi sınıfının bir parçası oldukları ne de gerçek anlamda orta sınıfa ait oldukları için eşikte kalıyorlar. Bu çalışma, George Orwell'in sosyalist fikirler ile capitalist fikirler ve geleneksel ile modern yaşam tarzları arasında sıkışıp kalan orta sınıf anlatıcılarının eşik zihniyetini seçilmiş romanlarda analiz eder. Çalışma, 1930'larda deneyimledikleri eşik alanını göstermek için anlatıcıların zihinsel üsluplarının kiplik, lakaplar ve diğer üslupsal unsurlar aracılığıyla vurgulayan üslupbilim çerçevesinde yürütülmektedir. Bulgular, Coming Up for Air'de anlatıcının eşikteliğinin topluma entegrasyonuyla sonuçlandığını, The Road to Wigan Pier'de ise yarı kurgusal anlatıcının kalıcı bir eşiktelik yaşadığını ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
Twentieth-century people experienced rapid historical events, leading them to attempt to understand the dynamics of a newly shaping world. This process of Britain in the modern world between world wars is displayed in Orwell's Coming Up for Air (1939) and The Road to Wigan Pier (1937), which present auto-diegetic middle-class narrators whose minds revolve between socialist and capitalist ideals, modernist and traditional lifestyles. In Coming Up for Air, the middle-class narrator who lives between world wars presents his ideas about the modern world and class issues. In The Road to Wigan Pier, the middle-class narrator travels to Northern England to explain the working class's challenging conditions. The loss of status and the feeling of dislocation in the lives of middle-class narrators cause confusion and uncertainty concerning their future and place in society. Throughout both books, the narrators remain in liminal space, as they are neither completely part of the working class nor genuinely belong to the middle class. This study explores the liminal mind style of George Orwell's middle-class narrators who encounter conflicting ideologies, clashing between socialist and capitalist ideas, and traditional and modernist lifestyles. The study is conducted within the framework of stylistics, emphasizing the narrators' mind styles through modality, epithets, and relevant stylistic devices to show the liminal space they experienced in the 1930s. The findings reveal that the narrator's liminality concludes with his integration into society in Coming Up for Air, while the quasi-fictional narrator experiences permanent liminality in The Road to Wigan Pier.