Critical geopolitical analysis of the post-soviet Islamic radicalism in the Fergana valley
Fergana vadisinde Sovyet sonrası İslami radikalizmin eleştirel jeopolitik analizi
  1. Tez No: 899156
  2. Yazar: İPEK NİL OZAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez, Fergana Vadisi'ndeki radikal İslam sorununu Eleştirel Jeopolitika kullanarak analiz etmektedir. Bu bağlamda, öncelikle vadinin tarihsel arka planı sunulmaktadır. Ardından, en önemli üç küresel güç olan Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin'in Fergana Vadisi ve İslami radikalizme ilişkin endişeleri ve deneyimleri analiz edilmektedir. Son olarak, üç Orta Asya ülkesi tarafından Vadiye yönelik politikalar, yasal, siyasi ve askeri önlemler ile sınırla ilgili sorunlar açısından incelenmektedir. Eleştirel Jeopolitika bağlamında bakıldığında, Fergana Vadisi'nin, radikalizm korkusu ve yükselen İslami terörizm tehdidi bağlamında üç sınır ülke olan Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ın yanı sıra, üç büyük küresel güç için de politika oluşturma süreçlerinin odağı haline geldiği sonucuna varılmaktadır. 2001 sonrası dönemde ortaya çıkmış olan Terörle Savaş düzeninden bu yana Orta Asya, özellikle de Fergana Vadisi, jeopolitik önem kazanmış ve siyasi amaçlar için mekânsallaştırılmıştır. Bu nedenle, özellikle Fergana Vadisi ve nüfusunu hedef alarak geliştirilen terörle mücadele politikaları sorgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the problem of radical Islam in the Fergana Valley using Critical Geopolitics. In this context, first the historical background of the Valley is presented. Then, the involvement and experiences of the United States, Russia, and China, the three most important global powers regarding the Fergana Valley and Islamic extremism are analyzed. Finally, the policies imposed on the Valley by the three Central Asian countries are examined in terms of legal, political, and militaristic measures as well as border-related problems. Considering the context provided by Critical Geopolitics, it is concluded that the Fergana Valley has become a central focus of policy-making processes for Uzbekistan, Tajikistan, and Kyrgyzstan, three countries which border the Valley, as well as for the three major global powers within the context of fears of extremism and the rising threat of Islamic terrorism. Since the post-2001 War on Terror, Central Asia, particularly the Fergana Valley, has gained geopolitical importance and is spatialized for political purposes. As such, counterterrorism policies developed specifically targeting the Fergana Valley and its population should be questioned.