Effectiveness of KIBO educational robotics-based activities on preschoolers' computational thinking skills
KIBO eğitsel robotik temelli etkinliklerin okul öncesi çocukların bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 899167
  2. Yazar: HASRET KÖKLÜ YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma temel olarak Okuryazarlık Olarak Kodlama-KIBO (CAL-KIBO) anaokulu müfredatının okul öncesi çocukların bilgi işlemsel düşünme (BİD) beceri düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Bu çalışmada ayrıca çocukların cinsiyet ve ay cinsinden yaşların BİD becerileri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. İlk amaç doğrultusunda, BİD becerilerine ilişkin veriler TechCheck-K ve TACTIC-KIBO olmak üzere iki ölçme aracı aracılığıyla elde edilmiştir. TechCheck-K kodlama ve programlama deneyimi gerektirmeyen bir ölçme aracıdır ve kontrol ve deney gruplarında BİD becerileri düzeylerinin gelişimini karşılaştırmak amacıyla ön-test ve son-test uygulamalarında kullanılmıştır. TACTIC-KIBO, okul öncesi çocuklarının KIBO eğitsel robotlarıyla kodlama ve programlama deneyimini gerektiren bir değerlendirme aracıdır ve deney grubu çocuklarını uygulama sonrasında proto-programcılar, erken programcılar ve programcılar olarak kategorize ederek, programlamaya dayalı BİD becerilerini incelemek için kullanılmıştır. Bulgular, CAL-KIBO anaokulu müfredatının deney grubundaki çocukların BİD becerilerinin gelişimine anlamlı bir fark yarattığını ve en çok geliştirilen güçlü fikirlerin donanım/yazılım, hata ayıklama ve kontrol yapıları (tavan etkisiyle) olduğunu ortaya koymuştur. TACTIC-KIBO bulguları ise deney grubundaki çocukların çoğunluğunun programcı seviyesine ulaştığını göstermektedir. Ayrıca, TACTIC-KIBO uygulaması sırasında çocukların cevap verirken en çok zorlandığı güçlü fikir tasarım süreci iken, zorlayıcı görev ise tekrar döngüleriyle programlama olmuştur. Son olarak, cinsiyet ve ay cinsinden yaş değişkenleri okul öncesi çocuklarının BİD becerileri düzeylerinin anlamlı yordayıcıları olmadığını ortaya koymaktadır. Öte yandan, deney grubunda ay cinsinden yaş grupları arasındaki puan farkı uygulama sonrasında azalırken, kontrol grubunda değişiklik göstermemektedir. Bu durum, CAL-KIBO anaokulu müfredatının okul öncesi çocuklarıyla kullanıldığında gelişimsel açıdan uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigated the effect of the Coding as Literacy-KIBO (CAL-KIBO) kindergarten curriculum on preschool children's computational thinking (CT) skills. This study also examined the effects of gender and age in month on children's CT skills. For the first purpose, data on CT skills were collected through two assessment tools, TechCheck-K and TACTIC-KIBO. TechCheck-K is an unplugged assessment tool that does not require coding/programming experience and was used for pretest and posttest administrations to compare CT skills in the control and experimental groups. The TACTIC-KIBO is a plugged-in assessment tool that requires preschool children's coding/programming experience with KIBO robotics and was used to examine the experimental group children's programming-based CT skills after implementation by categorizing them as proto-programmers, early programmers, and programmers. The results showed that the CAL-KIBO kindergarten curriculum significantly contributed to the development of CT skills in the experimental group and mostly developed powerful ideas were hardware/software, debugging, and control structures (with a ceiling effect). The TACTIC-KIBO results showed that the majority of children in the experimental group reached the programmer level. Moreover, while the challenging powerful idea was design process, the challenging task for preschool children was programming by repetition loops. Finally, gender and age in month were not significant predictors of CT skills. However, the score gap between two age-in-month groups decreased in the experimental group after implementation, while the score gap in age-in-month groups remained in the control group. This demonstrated the developmental appropriateness of the CAL-KIBO kindergarten curriculum when used with preschool children.