Judocularda bacak sertliğinin reaktif kuvvet ve çeviklik ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between leg stiffness and reactive force and agility in judoists
- Tez No: 899166
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ankara ilinde bulunan Judo sporcularının bacak sertlik parametrelerinin reaktif kuvvet indeksleri ve çeviklik değerleri ile ilişkisini incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya ortalama 16,40 ± 1,28 yaşında, judo branşını ortalama 7,83 ± 1,36 yıldır sürdüren, 20 kadın, 20 erkek sporcu gönüllülük esasına dayalı olarak dahil edilmiştir. Çalışmada katılımcılara demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, boy, kilo, spor yaşı) alındıktan sonra 15 dk ısınma egzersizleri yaptırıldıktan sonra Optojump Ölçüm Cihazı bacak sertliği ve drop jump ölçümleri öğleden sonra ise IMTP testi (Kistler Multicomponent Force Plate Type 9260AA taşınabilir kuvvet platformu kullanılarak yapılmıştır) uygulanmıştır. İkinci gün ise reaktif çeviklik ölçümleri Speedcourt cihazı ile testleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde değişkenlere ait verilerin normal dağılıma uygunluğunda cinsiyete göre örneklem sayısı 20 olduğu için Shapiro-Wilk sonuçlarına bakıldı ve verilerin normal dağıldığı görüldü (p>0,05). Çalışmaya ait tanımlayıcı analizlere yönelik sonuçlar; nicel veriler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum, kategorik veriler için ise frekans ve yüzde olarak sunuldu. Değişkenler arsındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile belirlendi. Ölçüm değişkenlerin arasındaki korelasyonların derecesini yorumlamak için şu kriterler benimsendi: 0,05). Çalışmamızdaki verilerden DJ Güç ile RKİ arasında (r=1,00) neredeyse mükemmel seviyede ilişki belirlenmiştir. Aynı zamanda RKİ ile IMTP Relatif arasında yüksek düzeyde (r=0,53), IMTP Toplam ile IMTP Relatif ve BS arasında orta ve yüksek düzeyde (r=0,34 ve r=0,60) pozitif yönde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Çalışmamızda t testi sonucuna göre cinsiyetler arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Study aimed to examine the relationship between leg stiffness parameters and reactive force indexes and agility values of Judo athletes in Ankara. 20 Female and 20 Male athletes volunteered to participate in the study, with an average age of 16.40 ± 1.28 years and who have been practicing judo for an average of 7.83 ± 1.36 years are been included on the basis of the study, after the participants' demographic information (age, gender, height, weight, sports age) was obtained, they were made to do 15-minute warm-up exercises, then the Optojump Measurement Device, leg stiffness and drop jump measurements were performed, and in the afternoon, the IMTP test (Kistler Multicomponent Force Plate Type 9260AA portable force platform) has been executed. On the second day, reactive agility measurements were performed with the Speedcourt device. In the analysis of the data, the Shapiro-Wilk results were examined as the number of samples according to gender was 20, and it was seen that the data were normally distributed (p>0.05). Results of the descriptive analysis of the study; For quantitative data, it was presented as mean, standard deviation, median, minimum and maximum, and for categorical data, it was presented as frequency and percentage. The relationship between variables was determined by Pearson correlation coefficient. The following criteria were adopted to interpret the magnitude of correlations between measured variables: 0.05). From the data in our study, an almost perfect relationship between DJ Power and RKİ (r = 1.00) was determined.At the same time, a significant positive correlation was determined between RCI and IMTP Relative at a large level (r=0.53), and between IMTP Total and IMTP Relative and BS at a medium and large level (r=0.34 and r=0.60). In our study, a significant difference was detected between genders according to the T test results.