Sürdürülebilirlik kapsamında çocuklara yönelik ürün ambalajlarının grafik tasarım açısından incelenmesi ve bu konuda örnek bir çalışma
Investigation of product packaging for children in terms of graphic design i̇n the context of sustainability and a sample study on the subject
- Tez No: 899184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Son yıllarda gittikçe hızlı bir şekilde artan ve gelişen sanayileşme, hammadde sorunu, küresel ısınma ve iklim problemleri giderek artmaktadır. İçinde yaşanılan çağın en büyük problemlerinden birisi insanların doğaya verdiği zarardır. Her ne kadar pek çok kişi çevreye ne gibi zarar verdiğini fark etmiyor olsa da dünya her geçen gün geri dönülmez bir yola doğru ilerlemektedir. Yaşanılabilir bir dünya ve çevre için; doğanın dengesinin korunması, gerekli olan önlemlerin önceden alınması gerekmektedir. Günümüzde çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi doğumlarından itibaren bir tüketicidir. Büyüdükçe artan ihtiyaçları ve istekleri ise büyük bir pazar alanıdır.Avrupa da yapılan pek çok araştırmaya göre özellikle çocukların, ekonomi alanında çok büyük bir güç olduğu ortaya çıkmıştır. Markete ya da mağazaya giren hemen hemen hiçbir çocuk ve ailesi eli boş bir şekilde oradan ayrılmamaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde çocuk ürünlerinin ambalajlarının en çok tüketilen atıklarından biri olduğu görülmektedir. Tek kullanımlık ve dönüşümsüz ambalajlar kaynakların hızla yok olmasına ve büyük bir atık sorununa sebep olmaktadır. Bu atık sorunu ise sürdürülebilirlik konusunu doğrudan önemli kılmaktadır. Çalışma kapsamında sürdürülebilirlik, çevre dostu ambalaj malzemeleri ve çocuklara yönelik sürdürülebilir tasarım örnekleri grafik tasarım açısından incelenmiştir. Bu araştırmada karma araştırma yöntemleri kullanılmış olup, sürdürülebilirlik alanındaki problemlere ilişkin olarak bir farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.Çalışma sonunda örnek bir çalışma olarak sürdürülebilirliği destekleyen doğa dostu bir ambalaj tasarımı ortaya çıkarılmıştır. Bu tasarımla birlikte günümüz tüketim topluluğunda en çok tüketim grubu olan çocuklara yönelik ürün ambalajlarının, içinde yaşadığımız dünyanın geleceği için bir farkındalık yaratması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapidly increasing and problematic industrialization, raw material problems, global warming and climate problems are increasing. One of the biggest problems of our age is the harm to people's nature. Even though many people do not realize what damage they are doing to their lives, the world is moving towards an irreversible path every day. For a livable world and environment; To protect nature, necessary precautions must be taken in advance. It is strange that today's children are born just like adults. The problems and needs that increase as we grow up are a huge market area. According to many information made in Europe, especially children have emerged as a great power in the field of economy. Almost no child or family who enters a market or a store leaves empty-handed. Considering all this, it can be seen that children's liquid packaging is one of the most consumed wastes. The rapid development of single-use and non-recyclable packaging causes a huge waste problem. This waste problem makes the issue of sustainability directly important. Within the scope of the study, sustainable design examples for sustainability, environmentally friendly packaging materials and products are discussed from a graphic design perspective.In this research, mixed methods are used to create permanence regarding the problems in the field of sustainability. At the end of the study, a friendly, nature-friendly packaging design that ensures sustainability was revealed as an exemplary study. With this design, the production of product packaging for children, who are the most consumed group in today's consumption, creates a universal for the future of the world.