Değişen semt yaşamı odağında bütüncül yerel yönetim yaklaşımı: Arnavutköy alan çalışması
Holistic local government approach in the focus of changing neighborhood life: Arnavutköy field study
  1. Tez No: 899200
  2. Yazar: NAZİRE OYLUM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SELİM ÖKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu kapsamlı çalışma, İstanbul'un Beşiktaş ilçesine bağlı Arnavutköy mahallesinin sürdürülebilir kentsel gelişimini çok boyutlu bir perspektiften ele almaktadır. Tarihi dokusu, kültürel zenginliği ve Boğaziçi kıyısındaki konumuyla öne çıkan Arnavutköy, sürdürülebilir kentsel gelişim stratejilerinin uygulanması ve değerlendirilmesi için ideal bir örnek teşkil etmektedir. Çalışma, sürdürülebilir katılımcı yönetim, yenilikçi belediyecilik, güvenlik ve afet yönetimi, hareket kolaylığı, mekansal düzen, çevresel kalite, ekoloji ve doğaya duyarlılık, enerji verimliliği gibi temel kentsel planlama ve yönetim alanlarını kapsamaktadır. Ayrıca, sağlık, sanat, spor, kültür, sosyal sorumluluk ve üretkenlik gibi sosyo-kültürel boyutları da incelemektedir. Bu çok disiplinli yaklaşım, Arnavutköy'ün karmaşık kentsel dinamiklerini anlamak ve bütüncül çözüm önerileri geliştirmek için elzemdir. Bütünleşik yerel yönetim yaklaşımı, kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak, hizmetlerin kalitesini artırmak ve yerel toplulukların ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermek için önemlidir. Bu kavram, yerel yönetimlerin farklı hizmet, kaynak ve politikalarını uyumlu ve koordineli bir şekilde planlaması ve yürütmesi anlamına gelir. Bu model, yerel yönetim birimlerinin birbirinden bağımsız değil , ortak bir amaç ve strateji doğrultusunda birlikte hareket etmelerini sağlamaktadır. Metodolojik açıdan, çalışma nitel ve nicel veri toplama yöntemlerini bir arada kullanmaktadır. Saha gözlemleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, odak grup toplantıları ve kentsel doku analizleri, araştırmanın temel veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Çalışmanın bulguları, Arnavutköy'ün kentsel gelişiminde karşılaşılan zorlukları ve fırsatları ortaya koymaktadır. Özellikle, tarihi dokunun korunması ile modern kent ihtiyaçlarının karşılanması arasındaki gerilim, ulaşım ve erişilebilirlik sorunları, çevresel kalite ve enerji verimliliği konularındaki eksiklikler, ve sosyo-kültürel dinamiklerin değişimi gibi konular öne çıkmaktadır. Öneriler arasında katılımcı yönetim mekanizmalarının güçlendirilmesi, akıllı kent teknolojilerinin etkin kullanımı, kültürel miras koruma stratejilerinin geliştirilmesi, ekolojik sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji verimliliğinin artırılması ve sosyo-kültürel canlılığın desteklenmesi yer almaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma Arnavutköy özelinde elde edilen bulgular ve geliştirilen öneriler ışığında, tarihi kentsel alanların sürdürülebilir dönüşümü için bir model önerisi sunmaktadır. Önerilen model, yerel yönetimler, kent planlamacıları, mimarlar, sosyal bilimciler ve yerel topluluklar arasında işbirliğini teşvik eden katılımcı bir yaklaşımı benimsemektedir. Ayrıca, teknolojik yeniliklerin kentsel yönetim ve planlama süreçlerine entegrasyonunu vurgulamaktadır. Bu çalışma, Arnavutköy'ün sürdürülebilir kentsel gelişimi için kapsamlı bir yol haritası sunarken, benzer tarihi ve kültürel değerlere sahip kentsel alanların dönüşümü için de örnek teşkil etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları ve önerileri, kentsel planlama ve yönetim politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı ve akademik literatüre özgün bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This comprehensive study addresses the sustainable urban development of Arnavutköy neighborhood in Beşiktaş district of Istanbul from a multidimensional perspective. With its historical texture, cultural richness and location on the Bosphorus coast, Arnavutköy sets an ideal example for the implementation and evaluation of sustainable urban development strategies. The study covers basic urban planning and management areas such as sustainable participatory governance, innovative municipalism, safety and disaster management, ease of movement, spatial organization, environmental quality, ecology and environmental sensitivity, and energy efficiency. It also examines socio-cultural dimensions such as health, arts, sports, culture, social responsibility and productivity. This multidisciplinary approach is essential in order to understand the complex urban dynamics of Arnavutköy and to develop holistic solutions. The holistic local government approach has subsutantial role in sustaining more efficient usage of resources, improving the quality of services and responding the needs of local people in a better way. By these means, this approach allows local governments to plan and execute its various services, resources and politics in harmony and coordination. This model enables local government units to operate with a common purpose and strategy, rather than functioning autonomously. Methodologically, the study utilizes a combination of qualitative and quantitative data collection methods. Field observations, in-depth interviews, focus group meetings and urban texture analysis constitute the main data sources of the study. The findings of the study reveal the challenges and opportunities in the urban development of Arnavutköy. In particular, the subjects such as the tension between preserving the historic fabric and meeting modern urban needs, transportation and accessibility issues, deficiencies in environmental quality and energy efficiency, changing socio-cultural dynamics stand out. Recommendations include strengthening participatory management mechanisms, effective use of smart city technologies, developing cultural heritage protection strategies, ensuring ecological sustainability, increasing energy efficiency, and supporting socio-cultural vitality. In conclusion, this study proposes a model for the sustainable transformation of historic urban areas in the light of the findings and recommendations developed for Arnavutköy. The proposed model adopts a participatory approach that encourages collaboration between local governments, urban planners, architects, social scientists and local communities. It also emphasizes the integration of technological innovations into urban management and planning processes. This study provides a comprehensive roadmap for the sustainable urban development of Arnavutköy and aims to set an example for the transformation of urban areas with similar historical and cultural values. The findings and recommendations of the study aim to contribute to the development of urban planning and management policies and bring a unique perspective to the academic literature.