Konyada meskûn Sevidi aşireti hakkında sözlü tarih çalışması
Oral history study about the Sevidi tribe in Konya
- Tez No: 899201
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kürtler tarihte daha çok aşiretler halinde varlıkların devam ettirmiştir. Kimi zaman yine güçlü aşiret yapısına dayalı beylikler ve emirlikler kurmuşlardır. Aşiret yapısına çok önem verilmesi, kendi varlıklarının devam etmesinde en büyük rol oynamıştır. Bu çalışmamızda Kürt aşiretlerinden biri olan ve şu anda iç Anadolu bölgesinde ve özellikle Konya'da varlıklarını devam ettiren Sevidi (Sivedî) aşiretinin bölgeye gelişi, yerleşme süreçleri ile tarihi ve kültürel varlıkları ortaya koymaya çalışılmıştır. Sevidi Aşireti hakkında arşivlerden ve kaynak kitaplardan ortaya konulmuş tarihi bilgiler maalesef şimdilik azdır. Bu konu hakkında müstakil yapılmış herhangi bir akademik çalışmada yoktur. Yeteri kadar çalışma yapılmadığı için bu aşiretin tarihteki varlığı ve rolü hakkında bilgilere ulaşmakta ciddi bir sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Buna rağmen özellikle Orta Çağ tarihinde, başta ilk İslam tarihi kaynaklarında, Selçuklu ile Osmanlı kaynaklarında ve diğer tarih kitaplarında Kürt aşiretleri ve kısmen Sevidi aşiretinden bahseden çeşitli metinler bulunmaktadır. Bu çerçevede Sevidi aşireti olmak üzere birçok Kürt aşiretin varlığından bahseden ilk ciddi çalışma olan ve aynı zamanda çok kıymetli bilgileri sunan Bitlis Beyi Şerefhan'ın 1597 yılında Farsça yazdığı Şerefname adlı eserinden başlayarak ulaşabildiğimiz arşiv ve kaynak kitapları taramaya çalıştık. Çalışmamızın ana metnini sözlü tarih kaynakları oluşturmuştur. Sevidi aşireti köylerinde yaşayan yaşlılarla yaptığımız söyleşi, mülakat ve gözlem kayıtları tarihi belge olarak değerlendirilmiştir. Yazılı belgelerle sözlü tespitler birbirini desteklemiş ve tamamlamıştır. Bu çalışmada Sevidi aşiretinin kısa tarihi, göç serüveni, tarihsel durumlarını ve sosyo kültürel yapılarını bir bütün olarak ele aldık. Aşiret hakkında elde ettiğimiz bilgilerden bir metin oluşturmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Kurds have mostly continued their existence as tribes. Sometimes they established principalities and emirates based on strong tribal structure. Giving great importance to the tribal structure played the biggest role in their continued existence. In this study, we tried to reveal the arrival, settlement processes and historical and cultural assets of the Sevidi (Sivêdî) tribe, which is one of the Kurdish tribes and currently continues its existence in the Central Anatolia region and especially in Konya. Unfortunately, historical information about the Sevidi Tribe revealed from archives and source books is limited for now. There is no independent academic study on this subject. Since not enough studies have been done, there is a serious problem in accessing information about the existence and role of this tribe in history. Despite this, especially in the Middle Ages, there are various texts mentioning Kurdish tribes and partly the Sevidi tribe, especially in the first Islamic history sources, Seljuk and Ottoman sources and other history books. In this context, we tried to scan the archives and source books we could access, starting with the work titled Şerefname, written in Persian by Bitlis Bey Şerefhan in 1597, which was the first serious work that talked about the existence of many Kurdish tribes, including the Sevidi tribe, and also provided very valuable information. Oral history sources constitute the main text of our study. The interviews, interviews and observation records we made with the elderly living in the villages of the Sevidi tribe were evaluated as historical documents.. Written documents and verbal findings supported and complemented each other. In this study, we discussed the short history of the Sevidi tribe, their migration adventure, economic situation and socio-cultural structures as a whole. We tried to create a text from the information we obtained about the tribe